Dovolená a ubytování na českých horách

Dovolená na horách se liší od všech ostatních. Hory Vám nabídnou to, co nedokáže žádný jiný kout země. Čekají Vás zde rozlehlé voňavé louky a údolí se zurčícími potůčky, nižší lesnaté kopce, vyšší pohoří s travnatými hřebeny, skalnaté vrchy vhodné pro vysokohorskou turistiku a jedinečné, příjemné a zdraví prospěšné horské klima. Víte, jaké zajímavosti Vás v českých horských oázách všech milovníků přírody, příznivců aktivního pohybu a sportovního vyžití čekají a kde můžete strávit příjemnou dovolenou?

     

Krkonošské království hor

Při návštěvě Krkonoš turisté často míří na Sněžku, která je výškou 1602 m n. m. naši vůbec nejvyšší horou. K jejímu vrcholu se dostanete nejen pěšky, ale také třeba na běžkách a cestu vám může usnadnit i lanovka, která sem jezdí z Pece pod Sněžkou. Královna hor vám nabídne daleké výhledy a uvidíte zde také rotundovou kapli sv. Vavřince, Polskou boudu s meteorologickou stanicí, objekt nové České poštovny v ultramoderním hávu, i základovou desku zaniklé České boudy. Za fantaskními přírodními sceneriemi se spoustou peřejí a malých vodopádů stojí za to vypravit se k Bílému Labi, které pramení asi kilometr za Luční boudou. Podél jeho toku vede modře značená Weberova cesta. Přibližně v polovině toku řeky se do ní vlévá voda Čertovy strouha. Tohle významné házenkářské dílo je z pohledu věku již prababička, ale stále je téměř zcela kompletní a plně funkční. Z rozcestí poblíž strouhy se můžete vydat za krásnými panoramaty Krkonoš a výhledy na Pančavský vodopád a Labskou přehradu po tzv. Hofmance či Dřevařské cestě.

 

Dech beroucí podívanou vám odkryje pohled do Obřího dolu, který je připomínkou dávné ledovcové minulosti. Mezi dalšími atraktivními místy zdejších hor jsou také Úpská rašeliniště, Labský vodopád, Černohorské rašeliniště, skalní vyhlídky Mužské a Dívčí kameny či třeba Zlaté návrší. Krkonoše, to ale není jen příroda. Oblast nabízí také pestrou paletu aktivního a sportovního vyžití. V zimě se v ráj lyžařů mění Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Černá hora, Horní Mísečky, Herlíkovice a mnohá další místa.

 

Ráj turistů a cyklistů

V  létě Krkonoše nabízí nespočet turistických tras pro pěší i cyklisty, výhledy na stavby lidové architektury, je tu množství církevních památek a také muzea, např. ve Vrchlabí. A pokud zamíříte do Dolního Dvora a uslyšíte zvonění, není zvonění v uších, ale hra zdejší unikátní zvonkohry. Při své dovolené v Krkonoších se můžete ubytovat ve stylových chalupách jako u babičky, v příjemných horských chatách rozesetých na stráních hor, v rodinných penzionech s vlídnou atmosférou a dobrou kuchyní, prostorných apartmánech s kompletním zázemím, které ocení rodiny s dětmi, i v komfortních hotelech s wellness zónou a veškerým pohodlím. Stačí si je vybrat, zda svou dovolenou chcete strávit v Peci pod Sněžkou, Šindlerově Mlýně, Černém Dole, Janských Lázních, Vrchlabí, Herlíkovících, Trutnově, Rokytnici nad Jizerou či některé z horských a  podhorských obcí, nebo na samotě obklopené lesy.


Ubytování v Krkonoších

Penzion Marienka

Srub Kašparáci

Penzion Melkus

Hotel Esprit

Cena od: 650 Kč Cena od: 380 Kč Cena od: 470 Kč Cena od: 400 Kč

Všechna ubytování Krkonoše


Orlické hory, kraj mnoha tváří

Malebná příroda, příjemné horské klima, turistické trasy i klikatící se cesty vhodné pro toulání přírodou, řeka lákající vodáky, historické památky, stavení lidové architektury, objekty spojené s vojenskou minulostí, v zimě zasněžené svahy a pláně měnící se v ráj lyžařů - to a mnohem víc jsou Orlické hory. Jejich nejvýznamnějším rekreačním střediskem je město Deštné, kde je také nejvíce ubytovacích a stravovacích možností. Přímo v dolní části obce se rozkládá přírodní památka Kačenčina zahrádka, kterou vás provede dřevěný povalkový chodníček.

 

Výhledy na Orlické hory

Krásné výhledy nabízí hned několik rozhleden. Třeba ta, která stojí na vrcholu Dobrošov a je součástí Jiráskovy chaty, nese zřetelný zdobný rukopis známého architekta Dušana Jurkoviče. Za dalšími výhledy se můžete vypravit na Anenský vrch či na Andrlův chlum, kde se tyčí Stříbrná krasavice. Nejmohutnější rozhlednu zdejších hor, která je součástí Kramářovy chaty, najdete na Suchém vrchu. Příjemnou procházku nabízí romantické údolí a zároveň přírodní rezervace Zemská brána s dominantou kamenného mostu. Prochází jí 2,5 km dlouhá naučná stezka s řadou zajímavostí, např. Pašeráckou lávkou či pověstnou Ledřičkovou skálou. Nedaleko vesničky Dobrošov stojí stejnojmenná významná dělostřelecká tvrz a svědkem vojenské historie je i pevnost Hanička, ale i celá linie bunkrů, které bývaly součástí opevnění hranice.

 

 

Kostely a kapličky na každém rohu

Orlické hory s podhůřím jsou bohaté na církevní památky. Tolik kostelů, jako tady, snad nikde jinde nenajdete. Ty nejzajímavější stojí v Rokytnici v OH, Kunvaldu, Slatině nad Zdobnicí či třeba v Neratově, kde se nachází výjimečný objekt se skleněnou střechou. Po hřebeni hor dojdete k Jiráskově chatě, kde již od 17. století stojí z dáli se vyjímající Kunštátská kaple. Protože Orlické hory leží v blízkosti hranice, můžete se také pohodlně vypravit do sousedního Polska a navštívit třeba lázně Duszniki Zdrój. Je toho hodně, co v Orlických horách můžete vidět a zažít a jsou proto skvělým místem pro dovolenou. Ubytovat se během ní můžete nejen v Deštném, ale také v hotelech v rekreačních střediscích Říčky, Olešnice v OH a ve Studánce či v penzionech, chatách a chalupách v Rokytnici, Batošovicích, Sedloňově, Olešnici, Javornici a dalších pěkných místech.


Ubytování v Orlických horách

Penzion Kozí chlívek

Apartmán Říčky

Penzion Sokolí hnízdo

Hotel Hartman

Cena od: 787 Kč Cena od: 250 Kč Cena od: 267 Kč Cena od: 650 Kč

Všechna ubytování Orlické hory


Jizerské hory, ideální místo (nejen) pro rodinnou dovolenou

Čtyři regiony Jizerských hor - Liberecko, Jablonecko, Tanvaldsko a Frýdlantsko svým návštěvníkům nabízejí krásnou přírodu, zábavu, řadu historických i technických památek, rozhleden a muzeí. Libereckou část charakterizuje již zdáli viditelný televizní vysílač Ještěd, ve kterém je umístěn hotel a restaurace s jedinečnou vyhlídkou. Můžete se odtud vydat na pěší túru, ale také si třeba vypůjčit koloběžku a dojet na ní až do malebného Kryštofova údolí. Zejména rodinám s dětmi pobyt zpestří návštěva liberecké ZOO a botanické zahrady. Pokud počasí právě nepřeje, je tu oblíbený aquapark Babylon. Zamíříte-li autem z Liberce směrem na Jablonec nad Nisou, budete na nejlepší cestě k Jizerce, nejvýše položené osadě Jizerských hor. Okouzlí vás chalupami rozesetými v údolí pod čedičovým kopcem Bukovcem, upolínovou loukou, rašeliništěm Jizery i Safírovým potokem, který v minulosti patříval k vyhlášeným nalezištím drahých kamenů. S historií osady vás seznámí muzejní expozice instalovaná v budově bývalé školy.

 

Za aktivním vyžitím i nevšedními zážitky

Pokud máte rádi nevšední zážitky a více než odpočinek vyhledáváte adrenalinovou zábavu, pak je tím pravým bobová dráha v Janově nad Nisou. Její specialitou je karusel, ve kterém se bob otočí o celých 450 stupňů. Kdo se rád sluní a užívá si přírodního koupání, ten se může vypravit k Jablonecké přehradě. V areálu koupaliště na jejím břehu jsou i tenisové kurty, hřiště a vede tudy 1,5 km dlouhá in-line dráha. Patříte-li k milovníkům sportu, pestrou možnost vyžití najdete na Tanvaldském Špičáku a Severáku, ale také ve známém rekreačním středisku Bedřich, kde se zároveň můžete ubytovat v lesní chatě v blízkosti lyžařského stadionu, či horské chatě přímo na sjezdovce. Bohatou nabídku ubytování najdete také v apartmánech a penzionech v Janově nad Nisou, Albrechticích, v obci Dolní Rejdice či třeba Rudolfově.


Ubytování v Jizerských horách

Lesní c hata

Chalupa Tara

Apartmán Hrabětice

Hotel Perla Jizery

Cena od: 200 Kč Cena od: 200 Kč Cena od: 375 Kč Cena od: 800 Kč

Všechna ubytování Jizerské hory


České Švýcarsko, pohádka na severu Čech

Ačkoliv České Švýcarsko není horskou oblastí a zdejší obec Hřensko je dokonce nejníže položeným místem republiky, přesto se tu na řadě míst vyskytuje horské podnebí a mezi pískovcovými velikány si budete připadat jako trpaslíci. Místo, kde Lužické hory přechází do oblasti Českého Švýcarska, je dokonce považováno za jedno z nejkrásnějších u nás. Zamířit můžete na Pravčickou bránu s výletním zámečkem Sokolí hnízdo, do soutěsek ve Hřensku kde si užijete plavbu na pramicích či třeba do Tiských stěn, rozkládajících se nedaleko Děčína. Jen kousek od nich se nachází nejvyšší stolová hora u nás – Děčínský Sněžník (723 m n. m.), jejíž vrchol zdobí krásná kamenná rozhledna připomínající zámeckou věž. Toulání Českým Švýcarskem na každém kroku přináší krásné výhledy a zajímavosti. Můžete se vydat do Jetřichovic na Mariinu vyhlídku, k Dolskému mlýnu, projít nádherné Kyjovské údolí, z vyhlídky Belvedér se zahledět do hlubokého kaňonu řeky Labe, nechat se omámit vůní květů v Růžové zahradě děčínského zámku, nebo se třeba rozhlédnout po kraji z rozhledny na Jedlové hoře. Máte-li rádi historii, není nic snazšího, než se vydat po jejích stopách k některému ze skalních hrádků nebo na hrad Tolštejn.

 

Dočasný domov po dobu své dovolené najdete zejména ve stylových roubenkách, penzionech a plně vybavených apartmánech. Čekají na vás nejen na turisticky atraktivních místech, jako je Hřensko, Mezná či Vysoká Lípa, ale také v klidné obci Lipnice nedaleko Pavlinina údolí, v umělci proslavené Kytlici, Chřibské a mnohých dalších.


Ubytování v Českém Švýcarsku

Penzion Marienka

Srub Kašparáci

Penzion Melkus

Hotel Esprit

Cena od: 650 Kč Cena od: 380 Kč Cena od: 470 Kč Cena od: 400 Kč

Všechna ubytování České Švýcarsko


Kontakt

Rezervační centrum ubytování

Pondělí - pátek:
08:00 - 19:00