Prožijte 4 dny v Peci a ne za pecí - tipy co dělat v Peci pod Sněžkou

Máme pro vás dobrý tip. Prožijte prodloužený víkend v Peci pod Sněžkou, oblíbeném horském středisku mezi nejvyššími krkonošskými vrchy. Malebné městečko se nachází v údolí řeky Úpy a skládá se ze samotné Pece a Velké Úpy. Pokud se rozhodnete pobejt v Peci a ne za pecí alespoň čtyři dny, doporučíme vám několik tipů na výlety a návštěvy zajímavých míst.


1. DEN - Kdo nebyl na Sněžce, nebyl v Krkonoších


Pec pod Sněžkou je obklopena řadou hor. Na severovýchodě leží Růžová hora (1300 m.n.m.), na západě Zadní planina a Liščí hora, na severu Studniční hora (1554 m.n.m.) a Luční hora (1547 m.n.m.), dominantní je pak Sněžka (1603 m.n.m.). Na nejvyšší horu Krkonoš si vyjeďte lanovou dráhou Pec pod Sněžkou – Sněžka. Lanovka s čtyřmístnými uzavřenými kabinami je v provozu denně od 8.00 do 19.00 hodin. Skalnatý vrcholek hory nabízí úžasný panoramatický rozhled daleko do kraje.

Hurá za Paroháčem!

Po rozkoukání na vrcholu Sněžky a prohlídce Poštovny se vydejte po modré turistické značce k Luční boudě. Po zhruba hodinové procházce se před vámi objeví hotel Luční bouda, který je jednou z nejvýše položených horských chat ve střední Evropě. Ve stylové restauraci mají i lákavou tradici – vaření vlastního piva Paroháč.

Vydejte se do nitra hory

Po ochutnávce zlatavého moku se vraťte k turistickému rozcestníku Obří sedlo a vydejte se dolů okolo Slezské boudy zpět do Pece Obřím dolem. Při sestupu budete míjet historický důl Kovárna. V letní sezoně je možné navštívit štoly a podzemí Sněžky. Tuto atraktivní prohlídku zajišťují po předchozí telefonické dohodě na čísle 499 736 130 jeskyňáři z České speleologické společnosti skupiny Albeřice. Dále půjdete okolo horské kapličky a údolím až do Pece pod Sněžkou. Zpáteční cesta vám zabere asi dvě hodiny (8 km).

Večer na wellness či bowling

Po odpočinku z méně či více náročného výletu se možné zeptáte: Co s načatým večerem? Poradíme vám návštěvu wellnes centra v hotelu Horizont, kde můžete načerpat energii při několika druzích masáží či si užívat v perličkové koupeli. Další možností jak strávit s přáteli večer v Peci pod Sněžkou, je zahrát si třeba bowling v místním Bowling baru.


Trasa: Výlet na Sněžku s prohlídkou dolu Kovárna


zdroj: mapy.cz

Trasa je dlouhá přibližně 17 km a trvá 6 hod. a 30 min.


Vyberte si ubytování v Peci pod Sněžkou


Penzion Marienka

Apartmány Doulík

Hotel Krokus

Penzion Bouda Máma

Cena od: 650 Kč Cena od: 375 Kč Cena od: 550 Kč Cena od: 800 Kč

 


2. DEN - Hnědý vrch má nejvyšší rozhlednu v Krkonoších


Protože se nacházíte v Krkonošském národním parku, měli byste se i druhý den vydat vzhůru do hor. Oblíbenou trasu na Hnědý vrch si můžete opět zpříjemnit lanovkou, ke které se dostanete zhruba v polovině cesty po žluté turistické trase vedoucí z Pece na Lesní Boudu. Pokud se rozhodnete lanovku vynechat, pokračujte pěšky od Lesní Boudy na Liščí louku. Hnědý vrch je v podstatě planina jihovýchodního svahu Liščí hory, která z pohledu od Pece pod Sněžkou vypadá jako samostatná hora. Určitě si vystoupejte na zdejší rozhlednu, která je se svými 31 m nejvyšší rozhlednou v Krkonoších. Z Hnědého vrchu se vydejte po červené značce kolem chaty Lyžařská bouda a užívejte si překrásné pohledy na Sněžku.

Zastavte se na krkonošské kyselo

Nesmíte minout Chalupu na Rozcestí, kde doporučujeme zastávku na občerstvení. Zejména krkonošské kyselo a další zdejší speciality vám jistě přijdou k chuti. No, a pak již trasa vede okolo chaty Výrovka a při stálém klesání dojdete po zelené turistické značce až  na rozcestí U Richterových bud. Od Jeleního potoku vaše cesta míří zpět do Pece pod Sněžkou. Celá trasa je dlouhá necelých 16 km a měli byste ji zvládnout za 5 hodin. Pokud se rozhodnete lanovku vypustit a na Hnědý vrch si vyšlápnout pěšky, pak je před vámi pěkný celodenní výlet.


Trasa: Za výhledy Hnědého vrchu

zdroj: mapy.cz

Trasa je dlouhá přibližně 15,5 km a trvá 6 hod. a 15 min.


3. DEN - Koupání na Jeleních Loukách


Třetí den dopoledne byste mohli pojmout jako „rozloučení“ s horami. Nezapomeňte si do batůžku přibalit plavky, protože středobodem ne příliš náročné trasy se stane překvapení na chatě Jelení Louky. Z Pece pod Sněžkou se vydejte po červené turistické značce směr Richtrovy boudy, Výrovka.  Podél Zeleného potoka dojdete zhruba po hodině až k chatě Jelení louky.  Před vámi se otevře ve výšce 986 m n. m. malebné údolí s několika málo boudami. Je to jedno z nejpříjemnějších míst Krkonoš. Součástí chaty je také hospůdka s tradicí od roku 1731. Doporučujeme ochutnat něco dobrého ze zdejší vyhlášené kuchyně. Výborné jsou kynuté knedlíky a palačinky, jak jinak než s borůvkami. A nyní po dobrém obědě to překvapení. Za malý poplatek můžete využít venkovní bazén s vyhřívanou vodou, který se nachází kousek od chaty. Doporučujeme, nemá to chybu!

Sněžná mapa republiky

Po příjemném osvěžení pokračujte v turistickém pochodu k Richtrovým boudám. Dorazíte k nim po červené TZ asi za půl hodiny a pak pokračujte stále po červené TZ směrem k Modrému dolu. Jedná se o horské údolí ledovcového původu, které se nachází v II. zóně Krkonošského národního parku mezi Širokým hřbetem a Studniční horou. Slyšeli jste již o sněžné mapě republiky? Tak ta se vyskytuje každoročně mnohdy až do konce června právě ve stráni Studniční hory. Od Modrého dolu je to po červené TZ do Pece pod Sněžkou již pouhé 3 km, celkem vaše trasa měří zhruba 8 km.


Trasa: Koupání na Jeleních loukách

zdroj: mapy.cz

Trasa je dlouhá přibližně 8 km a trvá 2 hod. a 45 min.


Nakonec na bobovku a do Monkey parku

Přestože se k večeru chystáte opustit Pec, zbývá vám ještě pár hodin, které byste mohli věnovat vašim ratolestem. Nejen děti, ale i dospělci si užijí super zábavu  ve zdejším Relaxparku. Najdete zde bobovou dráhu, lanový Monkey park s přemostěním údolí přes řeku Úpu a přehradu, adrenalinové skluzavky, trampolíny, horolezeckou stěnu i dětské hřiště. Všechny atrakce jsou odborně zajištěny a místní personál i instruktoři jsou vám neustále k dispozici. Čas běží a pomalu musíte  myslet na návrat. Tři dny vám utekly jako voda, a pokud jste alespoň částečně využili našich námětů, určitě jste je nestrávili za pecí!


4. DEN - Cestou domů se stavte na Stachelbergu


Při zpáteční cestě si udělejte ještě poslední zastavení u pevnosti Stachelberg. Těsně před Trutnovem jeďte směrem na Žacléř a za obcí Babí vás již ukazatelé navedou k pevnosti. Stachelberg byl součástí československého pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Tvrz vznikala v letech 1937-1938 a původně byla vyprojektována jako 12 srubů propojených podzemními chodbami, doplněných samostatnou dělostřeleckou pozorovatelnou. Dnes je zde umístěno Muzeum československého opevnění s vojenskou expozicí. Další zajímavostí je přilehlá téměř 25 metrů vysoká rozhledna Eliška, která zapadá do lokality pohraničního opevnění, připomíná totiž vojenskou pozorovatelnu. Z vyhlídkové plošiny se vám otevře pohled na Libavské sedlo, Vraní, Jestřebí i Orlické hory, Zvičinu nebo polské Stolové hory, dále podhůří Krkonoš, Bor či Hejšovinu.


Trasa: Cesta z Pece vede přes Stachelberg

zdroj: mapy.cz

Cesta je dlouhá přibližně 24 km a trvá 30 min. cesty automobilem.


Pokud jste alespoň částečně využili našich námětů, určitě jste prodloužený víkend nestrávili za pecí!

 


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30