Kam se vydat na Velikonoce 2016 - zjistěte, co se děje právě u Vás.

Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanský svátek, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Současně je toto období vnímáno i jako svátky jara, proto jej lidé odnepaměti prožívají s radostí  a  mnohde  i s bujarým veselím.  Letošní Velikonoce připadají na konec března, konkrétně Velikonoční pondělí je 28. března. Děti mají velikonoční prázdniny již ve čtvrtek 24. a v pátek 25. března. Dohromady si tedy užijí pět dnů volna, které by mohly rodiny využít k návštěvě různých akcí nebo se vydat na výlet a obdivovat probouzející se jarní přírodu.


České Švýcarsko a okolí

Zvyky a tradice Velikonoc

Pokud vás vaše toulky jarní přírodou zavedou o Velikonocích až k vodnímu hradu Lipý na Českolipsku, pak neváhejte vstoupit. Čeká tu na vás  v Centru textilního tisku 17. 3. od 17 hodin přednáška Jaroslava Slabého „Zvyky a tradice Velikonoc“. 19. 3. od 10 do 15 hodin pak tvořivé dílny pro malé i velké, které budou samozřejmě zaměřeny na svátky jara a Velikonoce. V pátek 25. 3. se konají od 13 do 15 hodin na hradu Lipý Pašije.

Výstava  mapující Velikonoční jízdy

Velikonoční jízdy v Mikulášovicích a Horní Lužici - Do konce měsíce března máte možnost v ambitu Lorety Rumburk zhlédnout expozici  dokumentující velikonoční jízdy. Výstava fotografií I. a M. Šafusových přibližuje tradiční velikonoční zvyk spjatý se Šluknovskem a Horní Lužicí. Velikonoční jízdy jsou starý velikonoční zvyk, jehož kořeny sahají do 16. století. Konají se vždy v neděli na Boží hod velikonoční. Podstatou velikonočních jízd je předávání poselství o zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Otevřeno je od úterý do soboty od 9 do 16 hodin.

Expozice sakrálního umění Šluknovska

Jestliže vás jarní sluníčko  vyláká místo na jarmarky do přírody v okolí Rumburku, pak si jděte prohlédnout třeba zdejší známou Loretu. Tato barokní sakrální památka v Českém Švýcarsku je přístupná po celý rok.  Loretánská kaple v Rumburku nabízí návštěvu Svaté chýše, kaple Svatých schodů a ambitu s nově restaurovanými malbami. Ve vstupní budově je přístupná Expozice sakrálního umění Šluknovska.  K vidění je loretánské kaple Panny Marie, dále mimo jiné také restaurovaný cyklus nástropních maleb ze života Panny Marie a Ježíše v křížové chodbě.

ZOO v Děčíně patří k těm nejkrásnějším v Česku

V naší nabídce velikonočních aktivit nesmí chybět ani návštěva ZOO v Děčíně, jedné z  nejkrásnějších zoologických zahrad v Česku. ZOO sice není tak rozlehlá jako jiné zahrady, ovšem je umístěna v nádherném lesním prostředí. Na své si tady přijdou hlavně děti, které si kromě pozorování zvířat užijí  ve velkém areálu s průlezovým hradem, opičí lanovou dráhou a horolezeckou stěnou.

Velikonoční výlet k Pravčické bráně je také dobrá volba

Pokud se o Velikonocích vydáte do Národního parku České Švýcarsko, můžete si projít známou trasu v panenské přírodě, která začíná u jeho vstupní brány – v Hřensku. Na naučné stezce Okolím Hřenska zažijete krásné výhledy na soutok řek Labe a Kamenice, dostanete se až k Pravčické bráně. S rozpětím 26,5 m a výškou 16 m se jedná o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě.  Cestou se zastavte u Třech pramenů, u Jeskyně Českých bratří a na zámečku Sokolí hnízdo.

 

 

Úštěcké Velikonoce mají dlouhou tradici

Úštěk je známý svým velikonočním jarmarkem, který se řadí mezi největší v republice. Proto nemůžeme opomenout ani pozvání na „Úštěcké Velikonoce“. Konají se v sobotu  26. března na zdejším náměstí. Kromě dobového velikonočního jarmarku uvidíte pouliční divadla, vystoupení a průvod folklórních souborů, jistě na vás čeká i mnoho dalších příjemných překvapení.

 

Ubytujte se v Českém Švýcarsku

Adršpach a Broumovsko

Velikonoční trhy v Broumovském klášteře

V areálu národní kulturní památky Broumovského kláštera vás zveme na „Velikonoční trhy“, které se zde konají již v sobotu 19. března (8 – 13 hodin). Můžete si  zakoupit řadu regionálních produktů, velikonoční zboží a vše, co k těmto svátkům patří. Kromě příslibu bohatého občerstvení uvidíte také tradiční adršpašská řemesla.

Příměstský tábor

Pokud chcete o svátcích potěšit své ratolesti, máte možnost je  přihlásit na příměstský tábor, který se uskuteční v penzionu na farmě Tuček – Horní Adršpach

Velikonoce u koní

„Velikonoce u koní“  se konají od 24. do 25. 3. a jak název napovídá, pro děti je připraven program zaměřený na aktivity kolem těchto překrásných zvířat. Děti se učí nejen jízdě na koni, ale především všemu, co by kolem koní měly vědět. Obdobná akce pro děti – „Velikonoční prázdniny na Jízdárně“ – se koná také 24. a 25. 3., a to v areálu Hejtmánkovice nedaleko Broumova. Malé kovboje čekají  jízdy na Fríských koních a ponících a také se naučí, jak se o ně mají starat. Příměstský tábor bude plný her a prima zábavy.

 

Ubytujte se na Adršpašsku

Krkonoše a Podkrkonoší

Velikonoční veselí a maskiáda ve Špindlerově Mlýně

Pokud se rozhodnete strávit velikonoční prodloužený víkend v Krkonoších, nenechte si například ujít od soboty 26. 3. (od 10 hodin) do pondělí 28. 3. (do 17 hodin) ve Špindlerově Mlýně akci s názvem „Velikonoční veselí a maskiáda“.  Celé město se bude dobře bavit, masky potkáte na každém kroku a na náměstí chystají řadu soutěží pro děti. V neděli program pokračuje ve skiareálu Svatý Petr, kde se uskuteční dětské lyžařské klání, samozřejmě v maskách. Celou akci bude provázet i hudební produkce několika kapel, bohaté občerstvení a pomlázka na sněhu!

 

Do Harrachova opět přijede Krakonoš s doprovodem

Některé  velikonoční akce připravili pořadatelé dokonce o týden dříve,  například v Harrachově se koná tradiční příjezd Krakonoše již v sobotu 19. března (od 10 do 17 hodin). Pán hor přijede se svým doprovodem v maskách mezi návštěvníky Krkonoš již po sedmdesáté! Stejně jako v minulých letech i tentokrát se  těšte  na bohatý doprovodný program.

Od Masopustu do Velikonoc

„Od Masopustu do Velikonoc“, to je název výstavy v Krkonošském muzeu v Augustiánském klášteře ve Vrchlabí . Můžete se zde seznámit s křesťanskými lidovými zvyky a obyčeji Krkonoš a Podkrkonoší tak, jak je slavili čeští i němečtí obyvatelé hor do poloviny 20. století. Výstava zde potrvá do 10. dubna.

Do Zoo ve Dvoře Králové nad Labem za novými přírůstky

Také v Podkrkonoší je mnoho příležitostí k návštěvě zajímavých míst a akcí.  Jarní období je čas, kdy přicházejí na svět mláďata. Pokud se rozhodnete navštívit o Velikonocích Zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem, budete mile překvapeni novými přírůstky. Tato zoo je jedna z největších v Česku, také je jedním z nejvýznamnějších chovatelů afrických zvířat ve světě. Domov tu získalo na 60 ha téměř dva a půl tisíce živočichů ze všech kontinentů, je zde i největší kolekce afrických zvířat v Evropě. Na přelomu dubna a května zoo slavnostně zahájí sezonu Afrického safari Josefa Vágnera a dokonce 8. května proběhnou v zahradě oslavy 70. výročí založení ZOO Dvůr Králové. V jarní sezoně je otevřeno od 9 do 17 hodin.

Ubytujete se v Krkonoších

Orické hory a Podorlicko

Sváteční výzdoba zámku Hrádek u Nechanic

Tradiční akce „Velikonoce na zámku Hrádek u Nechanic“ se koná od soboty 19. 3. do pondělí 28. 3. Prohlídka zámeckých interiérů bude obohacena o historii Velikonoc a s tím souvisejícími tradicemi, včetně výzdoby a výstavky starých velikonočních pohlednic. Na zámku  otevřou i starou zámeckou kuchyni, abyste ochutnali sváteční zámecký likér a další dobroty! Na Velikonoční pondělí bude sloužena v 9  hodin mše svatá v zámecké kapli sv. Anny, kterou  celebruje P. Marian Benko z římskokatolické farnosti Nechanice.

Velikonoce v Podorlickém  skanzenu v Krňovicích

Pokud vaše cesta povede do Bartošovic v Orlických horách, navštivte v objektu  zvaném Kopeček „Velikonoční jarmark“. Trhy  zde pořádá chráněná dílna Kopeček  v sobotu 19. března. Klienti Kopečku s určitým postižením a řemeslníci z okolí vám rádi předvedou ukázky lidových řemesel, zdobení kraslic, pletení pomlázek a jiné dovednosti.  Chcete si vychutnat Velikonoce a přivítat svátky jara v Podorlickém skanzenu Krňovice u Třebechovic pod Orebem? Pak přijeďte v sobotu 26. 3. a v neděli 27. 3. do areálu, ve kterém  jsou umístěny stavby lidové architektury přenesené z původních lokalit Královéhradecka a podhůří Orlických hor. Uvidíte nejen velikonočně vyzdobené chalupy, ale můžete se zapojit i do tematicky laděných dílniček.

 

Ubytujte se v Orlických horách

Jizerské hory a Liberecko

Pozvánka na zámek Sychrov

Čestný dvůr Státního zámku Sychrov se opět stane ve dnech 19. a 20. března dějištěm tradičních „Velikonoční trhů“. Téměř stovka prodejců zde rozbalí své stánky se zbožím, které se váže k Velikonocům.  Budete si moci také prohlédnout   svátečně vyzdobený zámek (trasu A). Pokud se vypravíte do Semil, pak určitě navštivte v sobotu 19. března ,„Velikonoční jarmark“ ve zdejším Muzeu a Pojizerské galerii. Sportovní centrum v Semilech pořádá zase „Hledání velikonočního vajíčka“. Ve středu 23. 3. můžete se svými dětmi prožít příjemné sportovní odpoledne a podpořit aktivitu iniciativy „Česko se hýbe!“. Čeká na vás spousta jarní a velikonoční zábavy od pořadatelů projektu Děti na startu. Dojde mimo jiné i na pletení pomlázky, venkovní kreslení či hledání velikonočního vajíčka.

Velikonočně vyzdobená ZOO v Liberci

Obyvatelé liberecké zoologické zahrady se již  těší na vaši jarní  návštěvu.  Jedná se  o nejstarší zoologickou zahradu na území bývalého Československa (otevřena v roce 1919).  Na Zelený čtvrtek (24. 3.) se zde chystá „Velikonoční výzdoba“, budou ozdobeny keře v celé zahradě. Děti, které donesou do zoo nějakou ozdobičku, mají vstup zdarma. Na Velikonoční neděli pak budou do výběhů zvířat umístěny vajíčka a balíčky naplněné pamlsky, které je jistě potěší. Velikonoční trhy na náměstí před libereckou radnici se uskuteční od pondělí 21. 3. až do soboty 26. 3.

 

Ubytujte se v Jizerských horách

 


 

Užijte si krásné Velikonoce!

Letošní Velikonoce jsou již za dveřmi a věříme, že si najdete čas na návštěvu některé z řady akcí, které se vám nabízejí ve vašem regionu. Pokud využijete volných dní k menší dovolené a zavítáte do vzdálenějších lokalit, určitě budete nadšeni krásnou přírodou, zajímavými objekty a potěšeni snahou lidí o zorganizování různých akcí, které budou  provázet letošní velikonoční svátky.


Prohlédněte si záznam z loňského příjezdu Krakonoše do Harrachova

 


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30