Návštěva muzea a rozhledny Maják Járy Cimrmana - Krkonoše

Po stopách naší největší fiktivní osobnosti, myslitele a génia, Járy Cimrmana se vydejte do Příchovic. Teprve nedávno zde byla postavena na jeho počest v areálu U Čápa rozhledna Maják a otevřeno Muzeum Cimrmanovy doby.


Maják – světlo v moři šedé reality

Rozhledna Járy Cimrmana nese symbolický název Maják, má to být jakési pomyslné a záchranné světlo v moři šedé reality. O dřevěnou stavbu ve výšce 785 m n. m. se zasloužily v roce 2013 Svazek obcí mikroregionu Tanvaldsko a Divadlo Járy Cimrmana, v neposlední řadě má velkou zásluhu na zrodu moderní rozhledny majitel skiareálu a chaty „U Čápa“ Aleš Voverka a architekt Martina Rajniš. Maják z borového dřeva je vysoký  24 metrů,  výška vyhlídkové plošiny  je 17 metrů.

 


Jizerské hory jako na dlani

Pokud zdoláte až na vyhlídku 105 schodů, naskytne se vám nádherný výhled na Jizerské hory i daleko do kraje. Spatříte Ještěd, Černostudniční hřbet, pokud bude krásné počasí, uvidíte i Kozákov, Kumburk, Bradlec a vrch Tábor. Před vámi bude také druhá rozhledna v tomto místě -  kamenná rozhledna Štěpánka.

 


V muzeu je Cimrmanova pozůstalost  

Součástí rozhledny je v její spodní části Muzeum Cimrmanovy doby,  kde  je umístěna značná část „Cimrmanovy pozůstalosti“. Ta se původně nacházela v depozitářích společnosti a divadla Járy Cimrmana. S nadsázkou můžeme uvést, že jsou zde také autentické předměty, které muzeu poskytli ve veřejné sbírce pamětníci z Pojizeří a širokého okolí.

 

Provozní doba

Denně od 10 do 17 hodin

Vstupné

Vstupné zahrnuje prohlídku muzea a výstup na rozhlednu:

  • dospělí 45 Kč
  • dítě od 6ti let 25 Kč
  • senioři 35 Kč

Kontakt

Pension U Čápa: www.ucapa.eu
Obec Kořenov (Příchovice jsou jeho částí): www.korenov.cz

 


Kam se dále vydat na výlet?

Pokud si chcete užít výstup na rozhlednu Maják, navštívit Muzeum Járy Cimrmana a ještě vystoupat na rozhlednu Štěpánka, a to vše během krátké doby,  zajeďte si do Příchovic. Jedná se o část obce Kořenov v okrese Jablonec nad Nisou. 

Zaparkujte zde svůj vůz a vydejte se k nejstarší budově v Příchovicích „U Čápa“ čp. 1. Nachází se zde Cimrmanova rozhledna i  již zmíněné muzeum „českého génia“.  Až si řádně užijete vyhlídky do kraje i Cimrmanův humor, vydejte se po modré turistické značce zhruba 1,5 km na vrch Hvězdu, kde stojí rozhledna Štěpánka (výška 24 m).  Jedná se o nejstarší a nejkrásnější rozhlednu v Jizerských horách.  O její vznik se zasloužil kníže Kamil Rohan a  pojmenoval ji po arcivévodovi Štěpánovi, který dohlížel na tehdejší stavbu Krkonošské silnice.

Zatímco Maják je novodobá stavba s moderními prvky a spíše úsměvným pozadím, kamenná novogotická rozhledna Štěpánka má za sebou od svého zrodu v roce 1847 poměrně pohnutou historii. Více již neprozradíme, vše se dozvíte při návštěvě těchto objektů.


Prohlédněte si trasu výletu na mapě


Možnosti ubytování v okolí

Penzion Sommerová

Hotel Adria

Penzion Černá Říčka

Penzion Slunečnice

Hotel Horizont Penzion Marienka Lesní chata Na Tokáni Penzion Slunečnice
Cena od: 420 Kč Cena od: 252 Kč Cena od: 280 Kč Cena od: 250 Kč
Krkonoše - Harrachov Krkonoše - Kořenov Jizerské hory - Mezná Jizerské hory - Mezná

Přečtěte si další tipy na výlety


Vydejte se s námi po naučné stezce Babiččiným údolím

Tipy na výlety | Adršpach

Nevím, jak dnes, ale dříve snad nebylo školáka, který by neabsolvoval výlet se školou do Babiččina údolí.  Proto se tam vydejte i vy a nejlépe od května do října a s celou rodinou.  Naše doporučená trasa vede Naučnou stezkou Babiččino údolí...


Výlet z Mikulášovic na rozhlednu Tanečnice

Tipy na výlety | České Švýcarsko

Vrch Tanečnice se stejnojmennou a u nás nejseverněji položenou rozhlednou se nachází jen asi půl kilometru od hranic s Německem. Přivede vás sem příjemná trasa z obce Mikulášovice, kde vznikla a stále se ještě vyrábí legendární nožík rybička.

 


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30