Noc kostelů 10. června 2016. Které kostely rozhodně stojí za návštěvu?

Noc kostelů je každoroční akce, která umožňuje široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím, ale také prohlídku církevních staveb v netradičním podvečerním, večerním a nočním čase.

zdroj: www.nockostelu.cz


Které kostely navštívit ve vašem regionu?

Letos se kostely a modlitebny veřejnosti otevřou v pátek 10. června. Vedle komentovaných prohlídek se můžete na mnoha místech těšit například na koncerty, divadelní představení, prohlídku běžně nepřístupných částí kostelů, varhanních kůrů, sakristií i věží a projít si budete moci ztichlé klášterní zahrady. Připravené informační materiály vám dají nahlédnout do minulosti i současnosti objektů a prozradí nejednu zajímavost. V jednotlivých regionech je celá řada zajímavých církevních staveb. Tady je malá ochutnávka toho, co vám některé z kostelů nabízí.


Jizerské hory

V Liberci-Vratislavích nad Nisou můžete zamířit do kostela Nejsvětější Trojice. Jednolodní barokní zděný kostel, autorem jehož plánů byl známý pražský architekt M. A. Canevalle, stojí na místě původního dřevěného kostelíka. Od 16.00 hod. bude zpřístupněna kostelní věž a v 17.00 hod. začíná bohatý program. Vystoupí gospelový soubor Generace Gospel Choir, proběhne setkání nazvané „Krajinou s Václavem Cílkem a tóny varhan“,pro děti bude připraven krátký biblický loutkový příběh, následovat bude Motlitba písní a komentovaná večerní prohlídka.

Kostel sv. Mikuláše ve Světlé pod Ještědem je zvláštní mimo jiné tím, že u něho stojí prastará památná lípa a pomník české spisovatelky Karolíny Světlé. Program zde začíná v 15.00 hodin Mší svatou, následuje pořad Přijde kouzelník, Malování s kouzelníkem, v 19.00 hod. začíná koncert a poté se uskuteční prohlídka varhan s výjimečnou možností vyzkoušet si na ně zahrát. V průběhu akce se samozřejmě uskuteční i prohlídky kostela.

 

V Jablonném v Podještědí můžete navštívit baziliku minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Původně klášterní, později i farní chrám stojí přímo uprostřed obce, na místě starších svatyní. Nabídne vám Mši svatou, čtyři komentované prohlídky, výstavy věnovanou svaté Zdislavě a můžete rovněž navštívit kryptu s jejími ostatky. Program začíná v 17.00 hodin a končí hodinu před půlnocí.

Ubytování v Jizerských horách


Orlické hory

Hřbitovní kostel sv. Ducha v Dobrušce zahajuje v 17.00 hod. před kostelem sv. Václava, odkud se účastníci vydají ke kostelu sv. Ducha. Na děti cestou čeká zábavné putování s etapovou hrou. V průběhu podvečera se bude konat komentovaná Mše svatá, koncert skupiny Bannda,  pohled do historie kostela a večer přijde na řadu hudební a kulturní program.

Pěkný zážitek si můžete odnést z Broumova-Velké Vsi. Stavba zdejšího Husova sboru s dominantní věží stojí uprostřed parku a v jeho modlitebně vystoupí žáci ZUŠ Broumov se svým koncertem, který potrvá od 16.00 do 17.30 hod.

 

V obci Přepychy v kostele sv. Prokopa se u příležitosti Noci kostelů koná benefiční koncert na obnovu kostelních varhan. Účinkuje přední český houslový virtuóz Jaroslav Svěcený a svou hudbou vás potěší od 15.00 do 17.00 hodin.

Ubytování v Orlických horách


Vyberte si z nabídky prověřeného ubytování
 

Chalupa Tara

Penzion Dřevák

Penzion Marienka

Penzion Klídek

Cena od: 200 Kč Cena od: 450 Kč Cena od: 650 Kč Cena od: 270 Kč

Albrechtice

Jetřichovice

Pec pod Sněžkou

Babiččino údolí

 


Krkonoše a Podkrkonoší

Kostel Narození Panny Marie, Trutnov-Vnitřní Město je kromě jiného zajímavý tím, že většina interiéru pochází z řezbářských dílen přelomu 18. a 19. století, kde převažují prvky rokoka. Jeho věž je díky výšce 63 m již zdáli dobře viditelná, a abyste vystoupali na její vrchol, musíte zdolat 253 schodů. Program zde začíná v 17.30 hod. Mší svatou s hudebním doprovodem farní rytmické kapely, dále nabídne krátké divadelní představení O Mojžíšovi, hudebně taneční vystoupení, Biblické tance, zhudebněné motlitby, koncert pěveckého sboru Chorea Corcontica s doprovodným slovem, ukázku lovecké hudby, prohlídku s odborným výkladem a v závěru programu společnou motlitbu a požehnání.

Pokud se vydáte na Noc kostelů do Dvora Králové nad Labem, čeká vás komentovaná prohlídka věže kostela sv. Jana Křtitele. Až do setmění vám nabídne krásný výhled na město a jeho okolí. Zajímavostí kostela a již neodmyslitelnou součástí je socha Panny Marie, Ochránkyně města, „Královédvorská Madona“, umístěná na hlavním oltáři. Socha hrála důležitou úlohu v mnoha stěžejních chvílích města. V roce 1996, u příležitosti oslav 350. výročí Zachránění města socha poprvé od roku 1732 opustila své místo a stala se součástí slavnostní mše a průvodu po náměstí.

 

Kostel sv. Jakuba Staršího v Dolním Lánově začíná svůj program v 18.00 hod. scénkou skautů ze života sv. Jakuba. Dále se můžete těšit na pásmo dětí místní ZŠ, koncert varhanní hudby Ondry Mejsnara a odbornou prohlídku varhan. Kostelem vás během večera provede zkušený pamětník a prohlédnout si můžete i věž. Možná vás tak trochu překvapí občerstvení v márnici, kde budou k dostání například věnečky a rakvičky. To vše a několik malých překvapení si pro vás připravil tento kostel, stojící v obci v údolí Malého Labe.

Ubytování v Krkonoších


Povívejte se na pozvánku


České Švýcarsko

Také malebná oblast Českého Švýcarska a její kostely se již tradičně připojují k akci a vydat se můžete například do jetřichovického kostela sv. Jana Nepomuckého. V 18.00 hod. tu zazní první tóny koncertu Českokamenického pěveckého sboru. Připraveny jsou komentované prohlídky včetně věže kostela, kostelních zvonů a varhan.

Skutečně až do půlnoci potrvá program v Mikulášovicích. Program v kostele sv. Mikuláše, který na svém úplném začátku nemíval zvony a k bohoslužbám se svolávalo řehtačkou, začne v 18.00 hod. Čeká vás výstup na kostelní věž, výstava starých modlitebních knížek, svatých obrázků a vyšívaných oltářních pláten, dále hudební vystoupení, komentovaná prohlídka, výstava fotografií z Mikulášovické Velikonoční jízdy a můžete být i přitom, když se kostel bude zamykat.

 

V obci Růžová v kostele sv. Petra a Pavla začínají od 18.00 hod. komentované prohlídky a v 19.00 hod. začíná koncert kytarového seskupení Guitar arte trio.

Ubytování v Českém Švýcarsku


Adršpašsko a Broumovsko

V Broumově je hned několik kostelů, které vám v průběhu výjimečného pátečního podvečera a večera nabídnou zajímavý program. Děkanský kostel sv. Petra a Pavla v Broumově pořádá speciální koncert dobové hudby u příležitosti narození Karla IV, který v roce 1348 povýšil Broumov na město. Vyslechnout si budete moci hudbu v podání Ars cameralis a to od 20.00 do 21.00 hod. Ještě před tím se od 18.00 hod. koná v broumovském kostele sv. Ducha koncert Scholasticus brass quintet a v kostele sv. Václava vystoupí v 19.00 hod. pěvecký sbor Stěnavan.

Program v kostele Nanebevzetí Panny Marie v České Skalici – Malé Skalici, u kterého byl pohřben i zakladatel známých Jiřinkových slavností páter František Hurdálek, se ponese převážně v duchovním zaměření. Na zdejší Noc kostelů vás pozve hlas zvonů v 17.25 hod. a poté se budete moci zúčastnit Mše svaté, vyslehnout přednášku o poutním místě Malé Svatoňovice, shlédnout výstavu ilustrací Sedm radostí Panny Marie, ohlédnout se do minulosti města i prohlédnou si kostel.

 

Poutní kostel Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují spolu s unikátní Ivanitskou poustevnou stojí na návrší nad městem. U příležitosti pořádané akce si budete moci prohlédnout kostel včetně poustevny i kostelní věže a těšit se z připraveného programu. Začíná v 18.00 hod. Mší svatou, pokračuje povídáním O andělech, zazní také tóny hlasů pěveckého sboru a ukončení je plánováno na 21.15 hod.

Ubytování na Adršpašsku


Vyberte si z nabídky prověřeného ubytování
 

Hotel Říčk y

Srub Kašparáci

Hotel Kristin Hrádek

Penzion Lu gano

Cena od: 790 Kč Cena od: 380 Kč Cena od: 463 Kč Cena od: 550 Kč

Říčky v Orlických horách

Janské Lázně

Maxičky

Hřensko

 


Více informací a program kostelů v jednotlivých regionech najdete na www.nockostelu.cz.


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30