Kam tento rok na pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic probíhá o magické Filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května.  Jedná se o prastarý lidový zvyk, kdy se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara.

 

Ani letos tomu nebude jinak

 30. dubna se na mnoha místech můžete účastnit čarodějnických slavností s bohatým programem. Jejich součástí bývají lampionové průvody, různé čarodějnické disciplíny, soutěže pro děti i dospělé o nejhezčí čarodějnici, ohňová show, vystoupení hudebních skupin, tradiční opékání špekáčků a zlatým hřebem večera je pak zapálení vatry a upálení „čarodějnice“. Protože následující den je vždy dnem pracovního volna, který letos navíc připadá na pátek, můžete si dopřát příjemný odpočinkový víkend. Prožijte oslavu pálení čarodějnic v krásné přírodě a spojte ji s dalšími příjemnými zážitky, návštěvou památek, turistickým výšlapem nebo výletem na kole.

 

Do Děčína (nejen) za pálením střelnické čarodějnice

Návštěvníci Českého Švýcarska mohou zamířit v předvečer Filipojakubské noci do Děčína, kde bude probíhat Pálení střelnické čarodějnice. Zažijete zde velký oheň pro upálení čarodějnice, na děti bude čekat malý ohýnek pro opékání buřtů a nebude chybět možnost grilování. To vše v doprovodu živé hudby. Následujícího dne večer ve velkém sále společenského domu Střelnice Děčín vystoupí kapela KISS FOREVER BAND.

Koncertu bude předcházet zábavné odpoledne pro děti, plné soutěží a her. Tato akce bude probíhat pod záštitou „Andělů bez křídel“, kterým bude věnován výtěžek. A pozor – letos do pražské O2 arény dorazí skuteční KISSáci a jeden z vylosovaných diváků děčínské akce si odnese dva lístky na jejich koncert.

Příjemné zázemí při pobytu v Českém Švýcarsku najdete například na rodinném statku Farma Růžová nedaleko Hřenska, který je obklopen pastvinami plnými zvířat, jenž potěší zejména dětské návštěvníky. Pěkné ubytování nabízí také apartmány Na ranči na okraji Krásné Lípy, odkud se pohodlně dostanete do všech částí Národního parku České Švýcarsko. V jarním čase má tato malebná krajina své zvláštní kouzlo.

V Českém Švýcarsku můžete za tradičním pálením čarodějnic vyrazit také do Jetřichovic. Oblíbená akce probíhá v areálu Intercampu Mosquito a je doprovázena hudbou k tanci i poslechu. Neméně pěkné je i pálení čarodějnic s velkým ohněm, doprovodným programem, soutěžemi pro děti a tradičním ohňostrojem v obci Růžová, které proběhne na tamním hřišti. A zklamání jistě nebudete ani v malebné Srbské Kamenici, kde se bude čarodějnice škvařit na prostranství U Zelené hospody.

 

Od ohně rovnou do skal

30. dubna budou nadpřirozené bytosti rejdit i v Adršpachu a okolí.  Tady probíhá pálení čarodějnic v Teplicích nad Metují v  části nazývané Horní Teplice. Součástí dne bude stavění máje, čarodějnický slet následovaný bujarým rejem čarodějnic a zapálení vatry ve 20. hodin.

Prožití prodlouženého „čarovného“ víkendu v Adršpachu vám zpříjemní i kvalitní ubytování. Milovníci romantiky ocení plně vybavené apartmány Relax, které leží asi 3 km od Teplic nad Metují. Pěkné ubytování nabízí i rodinný penzion Pod lesem, který stojí na klidném místě v blízkosti Adršpašsko – Teplických skal. Po magické noci můžete vyrazit do skalního města. Poté co objevíte jeho podmanivou krásu vám možná ani prodloužený víkend nebude k jeho poznání dost dlouhý.

 

Čarodějnice na sjezdovce

Na tradiční pálení čarodějnic se chystají také v Deštném v Orlických horách. Vyhlášený a oblíbený program začíná jako vždy odpoledne řadou různých her a soutěží pro děti, které se mohou utkat například o nejlepší masku dne. Zlatým hřebem je pak zapálení velkého ohně. Pálení čarodějnic probíhá ve Skicentrum Deštné v areálu Marta II.

Oheň se rozhoří poslední dubnový podvečer na celé řadě míst Orlických hor a záleží jen na vás, na kterém z nich se rozhodnete strávit večer s magickou atmosférou. Dáte-li přednost velkolepé oslavě, nebo třeba strávíte lidovou slavnost s upálením staré čarodějnice ve venkovském duchu, například na louce za Kovaříčkovými ve Vojenicích na úpatí Orlických hor.

Ať už zamíříte o Filipojakubské noci kamkoliv, abyste si ji mohli užít se vším všudy a beze spěchu, přijměte pozvání některého ze zdejších penzionů či hotýlků. Příjemný pobyt nabízí rodinný penzion Hruška, který leží v Bartošovicích v Orlických horách doslova jen pár kroků od hraničního přechodu do Polska. Díky tomu můžete během prodlouženého víkendu prožít nejen řadu zážitků, ale nahlédnout třeba i k našim „sousedům“.

Ubytovat se můžete také v luxusním penzionu Sokolí hnízdo v obci Rampuše. Jistě není bez zajímavosti, že její nejznámější rodačkou byla služka Kristýna nazývaná Rampepurda, kterou zřejmě znáte jako literární postavu známého románu Karla Poláčka „Bylo nás pět“.

 

MISS čarodějnice Jablonec nad Jizerou

Ani v Jizerských horách nebude mít poslední dubnovou noc stará čarodějnice na růžích ustláno. Tak jako každý rok i letos se v Jablonci nad Jizerou chystají pořádně s ní zatočit. Pálení čarodějnic probíhá na centrálním parkovišti a součástí akce bývá volba MISS čarodějnice města Jablonec nad Jizerou, jejíž vítězka obdrží pěknou cenu.

Ale tak, jako všude, čarodějnice se budou pálit i v Jizerkách na mnoha dalších místech. Zázemí pro strávení tohoto veselého večera a několika dalších příjemných dní vám nabízí kupříkladu poloroubená horská chata Jana s domácí atmosférou, která leží na polosamotě v obci Dolní Rejdice nedaleko Kořenova.

 

Krakonoš a čarodějnice

Vydáte-li se na konci dubna do Krkonoš do Černého Dolu, na větrné hůrce u skiareálu chystá pálení čarodějnic spolek Krakonoš. Součástí akce je lampionový průvod, který se na cestu k hranici vydává kolem 19. hodiny z náměstí.

Velká akce v tento magický večer probíhá tradičně také ve Velké Úpě. Přelom dubna a května v Krkonoších má své neopakovatelné kouzlo. Pobavte a zasmějte se o Filipojakubské noci, prožijte zde 1. Máj -  svátek zamilovaných a v další dny zamiřte do probouzející se přírody.

Ubytovat se můžete třeba v Peci pod Sněžkou. Ve zdejší horské chatě Orlík vám pobyt zpříjemní sauna a whirlpool a příjemné zázemí vám nabídne penzion Veronika, vybudovaný v duchu moderní horské architektury.

A pokud se do Krkonoš vydáte o něco dřív, můžete se v podkrkonošském městě Nová Paka zúčastnit zajímavé společenské události se zábavným programem, který bude probíhat v areálu centra Klášter. Akce nazvaná Čarodějnice na klášteře 2015, kterou zajišťují zejména členové OS Život bez bariér, je plná soutěží a zábavy pro děti i dospělé. Doprovází ji živá hudba a samozřejmě i bohaté občerstvení. Předpokládané datum konání je úterý 28. dubna.

 

Možnosti ubytování v okolí

Farma Růžová

Apartmány Relax

Penzion Sokolí Hnízdo

Penzion Veronika

Cena od: 350 Kč Cena od: 350 Kč Cena od: 466 Kč Cena od: 490 Kč

České Švýcarsko

Adšpach

Orlické hory

Krkonoše

 


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30