Pálení čarodějnic 2016 aneb kde prožít Filipojakubskou noc

Magické noci z 30. dubna na 1. května se říká Filipojakubská či Valpružina, avšak nejznámější je jako „pálení čarodějnic“. Naši předci věřili, že je to noc kdy se čarodějnice slétají na sabat a na ochranu před nimi zapalovali ohně. Dnes je především zábavnou akcí, při které se lidé schází, aby se pobavili.


I letos se na mnoha místech koná pálení čarodějnic s bohatým doprovodným programem. Chybět nebudou roztodivné čarodějnické disciplíny, kejkle, soutěže pro děti i dospělé, vystoupení méně i více známých hudebních skupin, opékání špekáčků, a samozřejmě vrchol celého večera – velká vatra a upálení čarodějnice.

 

Pálení střelnické čarodějnice v Děčíně

V Děčíně se můžete těšit na tradiční pálení střelnické čarodějnice, pokud zamíříte v podvečer Filipojakubské noci k děčínské restauraci Střelnice. Zatímco na čarodějnici bude připravena velká vatra, pro opékání vuřtů bude přichystán malý ohýnek. Pálení čarodějnic bude zároveň zahájením sezóny a otevřením zdejší restaurace. O dobrou náladu se navíc bude starat i kapela U-Style.

 

Čarodějnice v srdci Českého Švýcarska

Oheň zazáří do dálky také na několika místěch Českého  Švýcarska, například v malebné obci Jetřichovice. Letošní akce se bude konat na paloučku pod penzionem Jeloma a začátek je v 17.00 hod. Připraveno pro vás bude klasické čarodějnické pohoštění a objednaná je přátelská atmosféra a dobrá nálada. Navíc vaše děti určitě potěší, když se s nimi ještě před tím vydáte z Jetřichovic směrem k nedalekým Rynarticím. Při silnici ve skále na ně totiž čeká dobrodružné objevování sedmi trpaslíků, které před mnoha lety do pískovce vytesal lidový umělec. Neméně pěkné pálení čarodějnic chystá pro své obyvatele i návštěvníky také obec Růžová u Děčína. Zábavný podvečer zde začíná v 17.00 hod. soutěžemi pro děti a od 19.00 hod. vám k tanci i poslechu zahraje LP TANDEM.

Pálení čarodějnic si budete moci užít také na cyklistickém závodu Janovský trhák, který se již tradičně uskuteční koncem měsíce na Hřensku.

 

Podívejte se na video z pálení čarodějnic v Děčíně

 

2 v 1 v Jablonci nad Nisou a Filipojakubský ohňostroj ve Vratislavicích

V krásném městě Jizerských  hor na vás čekají v tento den hned dvě akce. Od 17.00 hodin to bude tradiční pálení čarodějnic na hřišti u restaurace Kokonín na Dalešické ulici. Můžete se těšit na pořádně velkou vartu, řadu dětských soutěží, šermířská vystoupení a ohňostroj.  Druhou akcí je lampionový průvod a ohňostroj na přehradě Mšeno. Sraz účastníků je ve 20.30 hod. před Rybářskou baštou, odkud se průvod vydá k prostoru u loděnice. Následovat bude oblíbený ohňostroj, jehož odpálení je plánováno na 21.25 hod. Do lampionového průvodu a na pálení čarodějnic se můžete vydat také do Vratislavic nad Nisou. Průvod se vydá z parkoviště KC Vratislavice 101010 a půjde přes ulici Nad školou do lesoparku. Tady se budou konat soutěže pro malé i velké čarodějnice a čaroděje, vyhlášení soutěže o nejhezčí masku a originální lampión, čarodějnická výtvarná dílny či malování na obličej. K poslechu zahraje rocková kapela Disneyband a celou akci završí Filipojakubský ohňostroj.


Možnosti ubytování v regionech

 

Penzion Starý Mlýn

 

Srub U Peteho

Penzion Sokolí Hnízdo

Hotel Esprit

Cena od: 470 Kč Cena od: 350 Kč Cena od: 466 Kč Cena od: 400 Kč

České Švýcarsko

Adšpach

Orlické hory

Krkonoše

 


Příchod nejhezčího jarního měsíce přivítejte v Jablonci nad Jizerou

30. dubna ve 20.00 hod. se vydá lampionový průvod známou cestou k vatře do Pilišťat na prostranství za bývalou struhou. Součástí letošního pálení čarodějnic tu bude volba MISS ČARODĚJNICE města Jablonec nad Jizerou a vítězka obdrží krásnou perníkovou chaloupku. Zkrátka nepřijdou ale ani ostatní účastnice soutěže, pro které bude připraveno něco „na zub“.

 

Vztyčení májky, lampiony a pálení čarodějnic v Jindřichovicích pod Smrkem

Za pálením čarodějnic se můžete vypravit i do Jindřichovic pod Smrkem. Čeká tu na vás vztyčení májky a lampionový průvod, který zamíří na hřiště FK Sokol, kde bude zapálena hranice. V rámci letošních čarodějnic v Jindřichovicích nebude chybět občerstvení, ale ani hudební vystoupení. Kdo vám zahraje, bude překvapením.

 

Čarodějnice na Dobrošově

Na pálení čarodějnic vás zvou i Orlic ké hory a Kladské pomezí. Na Dobrošově tato oblíbená akce začíná v 16.30 hod., kdy bude zapálen malý oheň, na kterém si budete moci opéct vuřty. Mezi 17 – 19 hod. se děti mohou zabavit v tvořivé dílničce nebo se zabavit při interaktivní show VOSA JEDE. Zlatý hřeb večera, zapálení vatry s čarodějnicí, proběhne v 19.15 hod. za hudebního doprovodu hudební skupiny ELKA, která začne hrát v 19 hod. a své vystoupení ukončí v 22.45 hod. V rámci doprovodného programu  se můžete těšit na ukázky výcviku psů, a děti určitě nadchnou šlapací káry, tetování na tělo, malováni na obličej, jízda na koni a řada soutěží o ceny.

 

Čarodějnice v Černém dole

Na poslední dubnový den v Krkon oších chystá každoročně pálení čarodějnic spolek Krakonoš. Konat se bude opět v pěkném prostředí na větrné hůrce u skiareálu. Bude-li počasí přát, jeho součástí bude také tradiční lampionový průvod, který se k připravené hranici vydává kolem 19. hodiny z  černodolského  náměstí.

Čarodějnice se budou pálit na mnoha místech všech regionů. A protože letošní třicátý duben připadá na sobotu, můžete si tradiční „čáry“ užít i v rámci prodlouženého víkendu a odpočinout si. Abyste nemuseli chvátat domů a dopřáli si všeho, co přelomová noc z dubna na květen nabízí, zarezervujte si ubytování dle svých představ a prožijte příjemný jarní víkend.


Mohlo by Vás dále také zajímat


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30