Protržená přehrada Desná - připomínka smutné historie

Protržená přehrada Desná v Jizerských horách je připomínkou toho, jak se dobrý sluha - voda, může proměnit ve zlého pána.


Vzpomínky, ze kterých mrazí

Práce na přehradě byly dokončeny v listopadu roku 1915. Pouhých deset měsíců čekala spoutaná voda Bílé Desné na chvíli, kdy protrhne hráz přehrady a zaplaví obec Desnou.

Síle vody napomáhalo množství dřeva, které bylo uskladněno u velké vily, kterou spolu s ním vodní proud vzal jako první a které velkou silou naráželo do všeho, co mu stálo v cestě.

Důsledky byly katastrofální. Zahynulo více než šest desítek lidí, přes třicet domů bylo naprosto zničeno a u téměř sedmdesáti dalších došlo k vážnému poškození stavby. Přehrada, která měla bránit povodním, přinesla spoustu zmaru a nechvalně se zapsala do historie našich přehrad.

 

Naučná stezka dnem přehrady

U příležitosti osmdesátého výročí tohoto neštěstí byla protržená přehrada prohlášena v roce 1996 kulturní památkou.

Vidět tu můžete zbytky hráze a šoupátkovou věž a seznámit se s historií zaniklé přehrady prostřednictvím naučné stezky s několika zastávkami, která místem původní přehrady prochází.

V obci Desná můžete spatřit kámen, který tehdejší voda přivalila. Je na něm umístěna tabulka s vyčíslenými škodami.

 

Kudy k protržené přehradě a k památnému balvanu?

  Protržená přehrada leží na trase žluté turistické značky, vedoucí od osady Jizerka do blízkosti přehrady Souš a směrem k Mariánskohorským Boudám. Jedná se o pěší výlet přírodou, takže si nezapomeňte vzít občerstvení s sebou.

K balvanu vás přivede cesta od nádraží v Desné. Přejdete most přes Bílou Desnou, u kina se dáte vlevo a dojdete k balvanu, nad kterým se sklání smuteční vrby.

 

Vlakem nebo autem

Pojedete-li na výlet vlakem nebo autem, zkuste vyrazit od železniční stanice v Josefově dole nebo z Desné. Zde také můžete zaparkovat. Od vlakové stanice vedou značené trasy až k přehradě. 

 

Poloha přehrady na mapě

 

 

 


TIP NA VÝLET

Výlet k protržené přehradě spojte s návštěvou osady Jizerka. Bývalá sklářská osada se rozprostírá pod vrchem Bukovcem. V budově bývalé školy je umístěno muzeum, které vám dá nahlédnout do historie této oblasti, zajít můžete do Hnojového domu, kde se nachází muzeum kuriozit a pochutnat si můžete v bývalé brusírně skla, tak zvané Pyramidě, ve které se zrodila první restaurace této malebné osady.

 

zdroj: mapy.cz


Možnosti ubytování v okolí

Penzion Černá Říčka

Apartmány Skibike

Penzion Slunečnice

Chalupa U Potoka

 Lesní chata Na Tokáni  Penzion Marienka Penzion Slunečnice Penzion Slunečnice
Cena od: 280 Kč Cena od: 197 Kč Cena od: 150 Kč Cena od: 143 Kč

Přečtěte si další tipy na výlety


  

Návštěva muzea a rozhledny Maják Járy Cimrmana

Tipy na výlety | Krkonoše

Po stopách naší největší fiktivní osobnosti, myslitele a génia, Járy Cimrmana se vydejte do Příchovic. Teprve nedávno zde byla postavena na jeho počest v areálu U Čápa rozhledna Maják a otevřeno Muzeum Cimrmanovy doby...


Vydejte se s námi po naučné stezce Babiččiným údolím

Tipy na výlety | Adršpach

Nevím, jak dnes, ale dříve snad nebylo školáka, který by neabsolvoval výlet se školou do Babiččina údolí.  Proto se tam vydejte i vy a nejlépe od května do října a s celou rodinou.  Naše doporučená trasa vede Naučnou stezkou Babiččino údolí...


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30