Rabštejn – tajemná připomínka 2. světové války

České Švýcarsko, to nejsou jen tajuplná skalní města, jízda na pramicích soutěskami ve Hřensku, ale také zde naleznete mnoho zajímavých památek, které stojí za návštěvu. 

Muzeum Rabštejn


Vzhůru do podzemí

Mezi ně také patří zajímavé podzemní Muzeum koncentračního tábora Rabštejn, kde si projdete či částečně projedete podzemní továrnu z druhé světové války. Rabštejn Janská má pro vás připraveny expozice v podzemí s historií Rabštejnského údolí. Podzemní labyrinty mají 4,5 km. Podzemní továrny byly budovány v letech 1944 -1945. Vůbec nešlo o jednoduchou práci. To však Němce nijak netrápilo, protože využívali vězně z koncentračního tábora. Samozřejmě se to neobešlo bez ztrát na životech a několik desítek vězňů tady vydechlo naposledy.


Válečná výroba v Rabštejně

Muzeum RabštejnFirma WFG Bremen tady nechala vyrábět části letadel Junkers, Messerschmidt a vrtulníky FA 223. Během prohlídky se podíváte na expozice v podzemní štole (werk C – 416 m). Seznámíte se s historií a prozkoumáte bývalou podzemní leteckou továrnu (werk B – 1190 m) a podzemní nádrže na pohonné hmoty z šedesátých let minulého století.


A odkud Rabštejn dostal své jméno?

Muzeum RabštejnNázev Rabštejn vznikl díky místním obyvatelům – Němcům. Ti tak nazývali skalní útvar s podobou havrana, v němčině Rabe. V polovině 19. století se tady stavěly přádelny bavlny. Skála se využívala jako zdroj na stavební materiál.

Na Rabštejně postupně vzniklo jedenáct montážních hal, kde pracovalo šest tisíc lidí osmnácti národností světa. Okolí se přizpůsobilo pro totálně nasazené dělníky a našli byste zde 34 pracovních táborů, dva zajatecké tábory pro ruské a anglické piloty. Na konci srpna 1944 byl  zřízen koncentrační tábor.


Co k návštěvě potřebujete?

Muzeum RabštejnDo muzea koncentračního tábora se můžete podívat celoročně, ale je nutné se předem telefonicky objednat. Prohlídky se pořádají pro skupinky minimálně osmi osob. Na prohlídku expozic si připravte osmdesát korun jako vstupné. K prohlídce potřebujete cca 4 hodiny, vezměte si baterku a teplé oblečení. Samozřejmě nezapomeňte na pevnou obuv. Nabízí se i prohlídka „Večerní Rabštejn“, kdy vjedete autem do podzemí. Vlakem se sem dostanete ze stanice Veselé pod Rabštejnem, odkud je to jeden kilometr po svých. Další možnosti dostupnosti nabízejí pravidelné autobusové linky. Můžete jet z České Kamenice do Janské nebo z Děčína do Markvartic a odtud pěšky 2 km. Autem jeďte trasou Děčín – Liberec a v Markvarticích odbočíte doleva. Po málo frekventované silničce dojedete k Rabštejnu cca za dva kilometry. 


Z Janské na Panskou skálu

Panská skálaVýlet  z Janské si můžete protáhnout na národní přírodní památku Panská skála. Možná ji znáte i pod pojmenováním Varhany. Jde o pozůstatek nevelkého návrší (595 m) s ukázkou působivé sloupcové odlišnosti čediče. Leží blízko Práchně, cca 500 m jižně od silnice z Kamenického Šenova do Nového Boru.

Kdo se pozorně díval na pohádku Pyšná princezna, moc dobře ví o čem je řeč. Pojmenování vzniklo překladem z německého Herrenhausfelsen. Čedičové těleso se tu objevilo díky rozsáhlé sopečné činnosti. Vlastní skála představuje zbytek lávového proudu. Dlouhé, stejnoměrně silné, z větší části pětiboké či šestiboké sloupce s průměrem kolem 20-25 cm způsobilo stejnoměrné pomalé chladnutí.


Na vrchol za krásným výhledem

Panská skálaMáte skvělou možnost se dostat na vrchol, vystoupáte tam celkem snadno. Potom se stačí rozhlédnout kolem sebe – uvidíte krásné vrcholky stolových hor a okolí Českosaského Švýcarska a Lužických hor. Varhany vás snadno svedou k tomu, abyste se jich dotkli. Pod sebou spatříte i romantické jezírko , vyhloubené díky těžbě kamene.

Ano, těžilo se tady. Už na konci 18. století se lámaly čedičové sloupy s využitím na dveřní, okenní a jiné sloupy, patníky či obrubníky. Těžba skončila až v roce 1914. O zachování Varhan museli bojovat nadšenci, jinak byste se dnes nemohli dívat vůbec na nic. S parkováním si nemusíte dělat starosti, parkoviště je umístěno hned před skálou a dokonce i turistické informační středisko. Bohužel, parkoviště ruší celkový dojem.


Poloha na mapě


Možnosti ubytování v okolí

Penzion Relax

Chata Jana

Penzion U Vyhlídky

Hotel Kristin Hrádek

Cena od: 400 Kč Cena od: 207 Kč Cena od: 270 Kč Cena od: 463 Kč

Všechna ubytování v Českém Švýcarsku


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30