6 TIPů pro zamilované - romantické vycházky na 1. máje

První máj je svátkem všech zamilovaných. Každá dívka a žena by měla být 1. května políbena pod rozkvetlou třešní, aby následující rok neuschla. Ne vždy je k dispozici právě třešeň, ale vydáte-li se o tomto svátku na romantickou vycházku, jistě nějaký vhodný rozkvetlý strom najdete. A i kdyby ne, polibek na jakémkoliv místě uprostřed krásné přírody se určitě také počítá.


Za romantikou do Českého Švýcarska

Kdo ví, jak dalece byl romanticky založen hrabě Kinský. Jisté však je, že jedna z nejhezčích vyhlídek v Jetřichovických skalách, Mariina vyhlídka, nese jméno podle jeho manželky, Marie Anny Kinské. K vyhlídce směřuje červeně značená turistická stezka z Jetřichovic. Dovede vás na vrchol skály, na které stojí dřevěný vyhlídkový altán, který vám nabídne krásný výhled. Spatříte jedinečné uskupení skalních útvarů, Růžovský vrch, Jetřichovice, Studenec, ale také Saské Švýcarsko. Nezapomenutelný pohled se nabízí brzy ráno, kdy je kraj pod vyhlídkou zahalen do jemné mlhy. Zkrátka koncentrovaná romantika. Od „Marjánky“, jak se lidově tomuto místu říká, můžete zamířit okružní trasou za dalšími lákadly v okolí Jetřichovic. Trasa vás zavede k vyhlídkám Vilemína stěna a Rudolfův kámen, poznáte loupežnický hrádek Šaunštejn, pohádkový Dolský mlýn i malebné údolí Jetřichovické Bělé.

 

Z Harrachova za hukotem Mumlavských vodopádů

Pokud se chystáte v první májový den do Krkonoš a hledáte to správné romantické místo, vydejte se do Harrachova. Můžete zde navštívit Mumlavské vodopády, kde se natáčela jedna scéna filmu Svatební cesta do Jiljí s nezapomenutelnou Libuškou Šafránkovou a Josefem Abrahámem. Mumlavské vodopády ve skalách nad městem vytvořila řeka Mumlava. Jejich voda bublá, řítí se krásnou krkonošskou kotlinou a poté s hlasitým hukotem dopadá ze skalních bloků do hloubky asi osmi metrů. Při úpatí jsou tak zvaná Čertova oka, která v žulovém podkladu vymlela voda s pískem. K vodopádům vede pohodlná cesta z centra města a kolem Muzea Šindelka s lesnickou a mysliveckou expozicí.

 

Výlet do Adršpašsko-teplických skal

Romantickou atmosféru nabízí již tradičně skalní město Adršpašsko-teplických skal. Tento výlet můžete zahájit třeba na železniční zastávce v Dědově, odkud vás červená značka povede Dědovem a obcí Javor kolem malebných roubenek k Teplickým skalám. Cestou budete míjet osadu Skály se zříceninou hradu a zámečkem. Z osady dojdete po zelené značce na vrchol Čáp a poté na vás již čekají bizarní útvary skalního města. Cestou kolem Kraví hory dojdete ke skalnímu potoku a záhy objevíte skalní hrádek Střmen, z jehož torza je hezký výhled na Adršpašsko-teplické skály a údolí Metuje. Výlet končí na nádraží ČD v Teplicích nad Metují, kam vás dovede modrá značka.


Možnosti ubytování v regionech

Penzion 51

Apartmány Relax

Penzion Sokolí Hnízdo

Penzion Veronika

Cena od: 450 Kč Cena od: 350 Kč Cena od: 466 Kč Cena od: 490 Kč

České Švýcarsko

Adšpach

Orlické hory

Krkonoše

 


Jizerka, malebná osada Jizerských hor

Krásná příroda, zajímavá historie, chaloupky rozeseté v údolíčku pod čedičovým kopcem Bukovcem, upolínová louka, spousta romantických zákoutí. Tak lze charakterizovat malebnou obec Jizerka, ležící v srdci Jizerských hor, nedaleko hranic České republiky s Polskem. Nechejte se zlákat na vycházku klidnou krajinou, kde zurčí voda říčky Jizery a Safírového potoka, který patříval k vyhlášeným nalezištím drahých kamenů. A i když vás hřeje láska, raději si vezměte s sebou něco teplejšího na sebe. Osada se v zimě se řadí k nejchladnějším místům republiky a někdy chladné počasí vydrží až do jara. Při procházce uvidíte Starou pilu, Panský dům či Hnojový dům s muzeem kuriozit. S historií osady vás seznámí muzejní expozice umístěné v budově bývalé školy. Parkoviště pro návštěvníky leží kousek nad osadou, ale ubytovaným hostům je vjezd povolen.

 

Pozvánka do hlavního města

Romantickou atmosféru má pro vás připraveno i hlavní město Praha v areálu Botanické zahrady v Troji. Poté, co si projdete rozkvetlou zahradu, můžete si vychutnat netradiční divadelní představení Romeo a Julie pod širým nebem, zaposlouchat se do veršů Máchova Máje v podání známých osobností a vyslechnout si autorská čtení pod rozkvetlými stromy. V rámci voňavých hrátek pak můžete svému protějšku uvázat kytičku z aktuálně kvetoucích rostlin botanické zahrady. Aby toho nebylo málo, chybět nebude ani stylové občerstvení s nabídkou vína z místní vinice. Program začíná v 15.00 hod. a potrvá do 20.00 hod.

zdroj: www.botanicka.cz


Po stopách krále romantiků

S prvním májem je neodmyslitelně spjato jméno básníka Karla Hynka Máchy. Vydejte se v tento den na hrad Bezděz, který inspiroval Máchovo dílo, a nasajte jeho romantickou atmosféru. Hrad Bezděz se tyčí na vrchu nad stejnojmennou obcí, odkud vede nahoru poměrně příkrá cesta. Místo kudy kráčela historie, vám vedle prohlídky hradu nabídne také řadu krásných vyhlídek. Užijte si pohledů do kraje z druhého hradního nádvoří a průhledů oken historického objektu. Z nezvyklého úhlu můžete spatřit i Máchovo jezero. To však není všechno. Na letošek připadá Máchův rok. Na jeho zahájení si můžete v první májový den vyslechnout v kapli Panny Marie vystoupení pěveckého sboru Zpěvandule.  Zpěv se historickými prostory rozezní v 14.00 hod.

 

zdroj: www.facebook.com/Hrad-Bezděz

 

Ať se rozhodnete pro některé z těchto místo, nebo jakékoliv jiné, můžete si dopřát nejen jednodenní výlet, ale strávit na nevšedním místě společně třeba celý romantický víkend. Stačí si jen vybrat to správné ubytování právě pro vás.


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30