Velikonoce na horách, ve skalách, ve městě i na zámku

Velikonoce jsou ideálním časem pro odpočinek v přírodě. V Adršpašských skalách, Orlických a Jizerských horách, do jara se probouzejících Krkonoších a v malebném Českém Švýcarsku na vás čekají jarní výlety s nabídkou tradičních velikonočních akcí.

 

Z Adršpašských skal (nejen) za hledáním velikonočních kuřátek

Díky ideální poloze hotelu Javor v Dolním Adršpachu se během chvíle ocitnete ve skalním městě s jeho zákoutími a skalními útvary, mezi nimiž je i Starost a Starostová, Homole cukru, Milenci a mnohé další. Pokud zamíříte do Broumova, můžete zažít Velikonoční neděli plnou zábavy v broumovském klášteře, kde se koná akce „Hledání zatoulaných kuřátek“. Přijďte se svými ratolestmi pomoci slepičce najít ztracená kuřátka. Dobrodružná výprava začíná v 10.00 hod. a zavede hledače do tajemných zákoutí kláštera. Až do 12.00 hodin se můžete v klášterní kavárně zúčastnit workshopu pletení pomlázek a připravit se na blížící se Velikonoční pondělí. V příkopu Náchodského zámku potěší děti medvědi Ludvík a Dáša, kteří se touto dobou probouzí ze zimního spánku. Zámek je přístupný v sobotu a v neděli od 10.00 do 16.00 hod. a otevřeno je i o Velikonočním pondělí ve stejný čas.

 

S příchodem jara ožívá také Babiččino údolí

Také Babiččino údolí se Starým bělidlem a zámek v Ratibořicích očekávají po období zimy o velikonočním víkendu opět své návštěvníky. Vydejte se na Staré bělidlo a přeneste se na chvíli do doby literární postavy babičky Boženy Němcové. Babiččina světnička je zařízena v lidovém duchu a budí zdání, že se její obyvatelka jen na chvíli vzdálila. Po stezce, která spojuje Babiččino údolí se zámeckým parkem, dojdete do zámku. V běžně nepřístupných prostorách jeho sklepení se od 3. do 6. dubna koná tradiční každoroční prodejní výstavě užitkové a dekorativní keramiky. Letos ji navíc doplňují výrobky drátenického řemesla

Poté můžete zamířit k rozhledně Žernov, která byla otevřena teprve v loňském listopadu. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 18 metrů nabízí jako na dlani nejen Babiččinou údolí, ale také Krkonoše, Jestřebí a Orlické hory a mnohé další. Velikonoční pobyt vám zpříjemní i výlet okolím vodní nádrže Rozkoš, která je v sezoně vyhledávaným místem rodinné rekreace, příznivců vodních sportů a rybářů.

Přijměte nabídku ubytování nového stylového penzionu Klídek, který leží jen 8 km od Ratibořic, nebo apartmánů Na Statku v obci Zlíč, a buďte mezi nimi i vy.

 

Prožijte svátky jara v  Českém Švýcarsku

O velikonočním víkendu začíná provoz ve Hřenských soutěskách. Využijte nabídku ubytování a dopřejte si zážitky při plavbě na lodičkách, nebo při výstupu na Pravčickou bránu. Mnohá místa regionu vám představí nefalšovanou velikonoční atmosféru. Dolní zámek v Benešově nad Ploučnicí se oblékne do jarního hávu a můžete se těšit na jeho bohatou velikonoční výzdobu. Kraslice, pomlázky a další symboly Velikonoc umocní atmosféru historických interiérů zámku, který letos oslaví své již 500. výročí.

Velikonoční neděle v Mikulášovicích, obci nožířů, přinese nevšední Velikonoční jízdu na koních. Průvod se vydává na cestu po mši konané v kostele sv. Mikuláše, na mnoha místech zastavuje, muzicíruje se a zpívá. Jedná se o starou lužickosrbskou tradici, kdy muži na koních objížděli polnosti s prosbou o dobrou úrodu v nadcházejícím roce. Tato tradice byla v roce 1939 Němci zakázána, avšak před pár lety na ni mikulášovičtí úspěšně navázali. Začátek je v 9.00 hod.

A kde se ubytovat? Zdejší Penzion U Vyhlídky je vyhlášený svojí výtečnou domací kuchyní. Pro milovníky zvířat je tu také Farma Růžová nabízejicí ubytování na farmě obklopené zvýřaty ve stejnojmené vesnici.

 

Vyzkoušejte si zdobení kraslic v Deštném

Velikonoce v Orlických horách přináší oslavy, jarmarky a řemeslné dílny, které se nesou v  duchu zvyků a tradic regionu. Jedna z nejvýznamnějších akcí s názvem „Velikonoce v Deštném“ probíhá během velikonočního víkendu a pondělí hned na několika místech Deštného v Orlických horách a každý den přinese něco nového.

Pokud se rozhodnete zde strávit celý prodloužený víkend, například v hotelu Alba nebo  Penzionu Kozí Chlívek , užijete si všeho, co Velikonoce v Deštném nabízí. V tematicky vyzdobeném ateliéru U zvonaře a hrnčířky se seznámíte s  velikonočními zvyky, dozvíte se řadu zajímavých informací z historie zvonařství, jak a proč vznikly velikonoční řehtačky a s trochou šikovnosti si upletete třeba i vlastní pomlázku.

Jednou ze zastávek „Velikonoc v Deštném“ je i zdejší Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel, kde se můžete dozvědět, jak vyrobit ptačí budku. Ve vybraných ubytovacích zařízeních, mimo jiné i v hotelu Alba uvidíte, a také si třeba i vyzkoušíte zdobení kraslic.

 

Jizerskohorský Vajíčkovník

Svátky jara vám nabídnou pěkné odpočinkové dny také v Jizerských horách s ubytováním v penzionu Solaris v Janově nad Nisou nebo centru Bedřichova v penzion u Lesní chata. Řada měst regionu pořádá již tradičně Velikonoční jarmarky s doprovodným programem. V Ekocentru v Jablonci nad Nisou budou 2. – 3. dubna probíhat Velikonoční dílny, v Chrastavě se pořádá 3. dubna místní Dámský klub „Velikonoční tvoření“.

V sobotu 4. dubna 2015 se v obci Dolní Řasnice koná akce Vajíčkovník. Jde v pořadí již o 12. ročník lidové slavnosti vyhánění Zimy a věšení vajíček s přáním na strom Vajíčkovník, který roste u statku Český svět za kapličkou Domov. Průvod se na cestu k němu vydává od místního nádraží. Tradičního velikonočního jarmarku se můžete zúčastnit i v Lázních Libverda.

Spoustu zážitků vám nabídne také liberecká ZOO, která o Velikonocích zahajuje sezonu.  Navíc tu na vás čekají křtiny zvířete a velikonoční překvapení. V Pojizeří na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova budou 4. dubna probíhat „Velikonoce na statku“. Součástí tradiční akce je vystoupení folklórních souborů, dílničky a program pro děti, jarmark s ukázkami lidových řemesel a nebude chybět ani občerstvení.

 

 

V Krkonoších se mele, klape a řehtá

Také Krkonoše nabízí odpočinek v krásné přírodě a představí vám zdejší lidové tradice.  Ubytovat se můžete v tradičním hotelu Děvín v Peci pod Sněžkou s původním vzhledem krkonošské horské boudy. V Harrachově vám pohodlné ubytování nabízí penzion Pretty s velkou zahradou jako stvořenou k dlouhému odpočinku nebo hledání vajíček. Velikonoční výstava v trutnovském Muzeu Podkrkonoší vám připomene, jak tento křesťanský svátek ovlivnil výzdobu domácností a užité umění. Uvidíte tu kraslice zdobené vyškrabáváním, voskem, slámou nebo třeba cukrem a expozici doplňuje i řada řehtaček a klapaček.

Krkonošské muzeum v Jilemnici hostí výstavu s názvem Chléb náš vezdejší s podtitulem Od zrníčka k bochníku. Dozvíte se spoustu zajímavostí nejen o chlebu a prostřednictvím předmětů, fotografií a textů nahlédnete do způsobu života našich předků. Navíc si můžete vyzkoušet mletí zrna a řadu dalších naučných činností.

A pokud zamíříte do Špindlerova Mlýna, nefalšované zabíjačkové hody, které budou probíhat po celý velikonoční víkend na Medvědí boudě, vás potěší nabídkou jitrniček, jelítek, prejtu a tlačenky.

 

Každý region má pro vás připravené nějaké překvapení. A tak kromě tradičních turistických tras a řady zajímavostí si můžete na mnoha místech vychutnat i nefalšovanou velikonoční atmosféru.


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30