Vinobraní na Kuksu aneb slavnosti vína v barokním komplexu hospitalu Kuks

Již tradičně patřívá druhá sobota v září slavnostem vína, které se odehrávají v prostředí barokního komplexu Hospital Kuks. Tento rok se tu sjede přes třicet vinařů z Čech, Moravy i zahraničí a představí své nejlepší výrobky. Vinobraní jako vždy doprovodí bohatý kulturní program určený dospělým návštěvníkům i dětem.

Slavnosti vína v Hospitalu Kuks

zdroj fotografií: www.facebook.com/vinobranikuks?fref=ts

Za rozumný peníz „hodně muziky“

Za vstupné 200,- Kč získáte volný vstup do celého areálu Vinobraní na Kuksu, možnost prohlédnout si Hospital, užít bohatý kulturní program a dopřát si neomezenou konzumaci vína ve vinných lázních. Za degustační žeton v hodnotě 10,- Kč pak můžete ochutnávat vína přímo u stánků vinařů. Děti do výšky 150 cm mají vstup zdarma. Vzít s sebou můžete i své psí přátele. Samozřejmě musí být na vodítku a opatřeni náhubkem. Co kdyby dostali chuť na nesympatického návštěvníka, nebo dokonce na víno?

 

I víno léčí…

Areál Hospitalu KuksNávštěvu vinobraní můžete spojit s prohlídkou Hospitalu a strávit tu zážitky bohatě naplněný celý den. Zatímco  expozice Českého farmaceutického muzea vás seznámí s vývojem lékáren,  soubory léčivých rostlin či výrobou léků a nejrůznějších léčivých mastí.

Vinobraní vám představí bohatou nabídku lahodného moku, jehož léčivé účinky, je-li konzumován v rozumné míře, jsou rovněž prokázány. Víno, zejména červené, je například bohaté na přírodní antioxidant, sehrávající podstatnou roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Není to příjemnější „lék“, než jakákoliv tabletka?  

 

Víno, lahůdky, zpěv

Kulturní doprovod - vinobraní v hospitalu KuksTrochu pozměněná známá věta napovídá, co všechno na Kuksu můžete očekávat. Jak již bylo řečeno - víno mnoha značek, ale také bohaté občerstvení včetně k vínu vhodných sýrů a francouzských lahůdek.

A zpěv? Budete si moci poslechnout například skupinu Nešlapeto či Michala Horáka a další, ale samozřejmě si zazpívat i sami. Brány Kuksu se návštěvníkům slavnosti vína otevřou v 9.00 hodin ráno. V 10.00 hod. projde mažoretkový průvod na počest zahájení vinobraní a záhy se otevřou prameny Vinných lázní „na točně“ v areálu Hospitalu Kuks.

V průběhu dne se můžete těšit na hudební vystoupení, pohádku loutkového divadla Kozlík, vystoupení heligonkáře Tomáše Kláska a na své si přijdou také příznivci vážné hudby při poslechu Filharmonie z Hradce Králové, kdy zazní tóny z díla Beethovena, Dvořáka, Smetany či Pucciniho. A co víc:  ve 13.00 hod. vás čeká slavnostní puštění vína po kaskádovém schodišti v obci Kuks, jako za dob hraběte Šporka.

 

 

/album/a57/vinaborani-kuks-1-jpg/

—————

/album/a57/vinaborani-kuks-2-jpg/

—————

/album/a57/vinaborani-kuks-3-jpg/

——————————


Autem, vlakem, autobusem nebo na kole?

Pro ty, kteří přijedou autem, bude připraveno parkoviště zpoplatněné 50,- Kč na den. Kdo by se chtěl dopravit na Kuks vlakem, může využít rychlíky z Pardubic, Hradce Králové a Liberce, které budou mimořádně stavět ve stanici Kuks. Dostanete se sem také autobusem z Trutnova a Broumova a to dokonce zdarma. Jízdní řády železniční i autobusové dopravy budou včas upřesněny na webu vinobraní.

Ovšem do Kuksu se lze vypravit i na kole a to po úseku Labské cyklostezky vedoucím z Hradce Králové. Tato část stezky propojuje krajské město s nejzajímavějšími památkami regionu a kromě Hospitalu Kuks vás dovede ke kapli ve Smiřicích či k pevnosti Josefov. Trasa je dlouhá asi tři desítky kilometrů a díky svému příjemnému charakteru je vhodná i pro rodiny s dětmi. O kolo mít obavy nemusíte – na Kuksu bude připraveno hlídané parkoviště a za jeden bicykl zaplatíte 20,- Kč.

 

Akce se koná dne 12. září 2015 a celý program najdete na www.vinobranikuks.cz nebo na sociální síti Facebook zde.. Pokud by vám snad víno stouplo mírně do hlavy a potřebovali jsme se projít, můžete se vydat na prohlídku sochařské rezervace, tak zvaného Braunova betlému, který se nachází v blízkosti Kuksu, případně zamířit do nedaleké zoologické zahrady.


Možnosti ubytování v okolí

Penzion Klídek

Penzion autokemp Wolf

Penzion Čapkův statek

Apartmány Bohdašín

  Penzion Klídek   Penzion a autokemp Wolf Penzion Čapkův statek Apartmány Bohdašín
Cena od: 270 Kč Cena od: 295 Kč Cena od: 310 Kč Cena od: 250 Kč

Poloha na mapě


Přečtěte si další tipy na výlety


Safary Zoo Dvůr Králové

Celodenní výlet korunovaný večerním safari v ZOO ve Dvoře Králové

Tipy na výlety | Dvůr Králové

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nabízí prohlídky zvířat a safari nejen během dne, ale zavítat sem můžete také v podvečer, a zažít atmosféru afrického kontinentu bez toho, že byste museli opustit rodnou hroudu.


Vydejte se s námi po naučné stezce Babiččiným údolím

Tipy na výlety | Adršpach

Nevím, jak dnes, ale dříve snad nebylo školáka, který by neabsolvoval výlet se školou do Babiččina údolí.  Proto se tam vydejte i vy a nejlépe od května do října a s celou rodinou.  Naše doporučená trasa vede Naučnou stezkou Babiččino údolí...


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30