Výlet lodí za zážitky: z Děčína do Hřenska na palubě lodi, nazpět pěšky

Patříte do početné rodiny cestovatelů, tak zvaných „sběratelů zážitků“ a hledáte do své sbírky další? Zamiřte do Českého Švýcarska a vydejte se výletní lodí z Děčína do Hřenska a zpátky pěšky po vrcholcích skal. Na cestě plné krásných přírodních scenerií vás čekají takové zajímavosti, jako je údolí Suché Kamenice, starobylá vyhlídka Belveder či Růžová vyhlídka.


Vyplouváme!

Výletní loď vyplouvá z přístaviště v Děčíně, které se nachází u mola pod zámkem, v blízkosti Tyršova mostu. Loď pluje po proudu řeky Labe od května do konce října a cesta do Hřenska jí trvá zhruba hodinu. Během plavby si můžete užívat pohostinnost venkovní paluby, kde jsou stolky s lavičkami. Odolat pokušení a nedat si tu něco dobrého na zub je téměř nemožné. Pokud by vám bylo chladno, stačí sejít dolů do zasklených prostor lodi. Trasa z Děčína vám nabídne mnoho krásných výhledů.  V Hřensku si plavidlo a jeho personál dává pauzu, po které míří dál, až na německou stranu. Vy však v Hřensku loď opustíte.


Suchá Kamenice, aneb když tu mlýn klapával…

Suchá KameniceVe Hřensku se můžete občerstvit, je zde velké množství restaurací, ale také zde můžete doplnit zásoby v místním obchůdku (kousek před kostelem). A nyní nás už čeká další zajímavé místo "Suchá Kamenice". Ze hřenského nábřeží se vydáte po červené turistické značce. Povede vás kolem penzionu Na Suché Kamenici, který se nachází při vjezdu do obce ve směru od Děčína. Suchá Kamenice je nevelký potok, jehož koryto v teplých letních měsících vysychá a odkrývá magický pohled na divoké dno, ve kterém dominují balvany a spousta kamení. Pokud je vody dostatek, namísto kamenitého dna uvidíte vodní tok s množstvím vodopádů a peřejí.

Na dolním toku většinu návštěvníků zaujme rezavé zabarvení vody. Způsobuje jej zdejší železitý pramen při ústí potoka. Kdysi tu stával mlýn s pilou, který ale kvůli nedostatku vody neprosperoval. Dobu své největší slávy zažíval v době, kdy jeden z jeho majitelů tady vybudoval hospodu se společenským sálem, a k mlýnu se jezdívalo za zábavou. Po požáru, který objekt zničil se však obnovy již nedočkal.


Belveder, místo pěkných výhledů

Vyhlídka BelvedérOd Suché Kamenice se můžete vydat podél toku řeky ke starobylé vyhlídce Belveder, ale dojít k ní můžete také po červené turistické značce, pokud půjdete podél Suché Kamenice směrem k rozcestí Suchá Kamenice. Stále po červené dojdete na Labskou Stráň a poté značenou cestou až k nejstarší upravené vyhlídce Českého Švýcarska, kterou je vyhlídka Belveder.

Stupňovitá terasa s erbovním znakem rodu Clary-Aldringenů a salou terrenou zdejšímu sloužila panstvu k zábavě a později se stala vyhledávaným turistickým místem.  Otevírá krásný pohled z výšky asi 130 metrů do Labského kaňonu s hladinou řeky Labe. Vidět můžete i některé stolové hory na německé straně a spatříte například Zirkelstein, Kaiserkrone, dále hřbet Schrammstein a vrch Große Winterberg. V těsné blízkosti vyhlídky stojí hotel Belvedér s restaurací a zahradní terasou, kde můžete posedět a občerstvit se.


Růžová je dobrá…

Po načerpání nových sil vykročíte opět po červené značce kopírující NS Kaňon Labe, která vás dovede k odbočce na upravenou skalní vyhlídku s poetickým názvem Růžová vyhlídka. Oblíbené místo dalekých rozhledů se nachází nad údolím Labe, naproti osadě Prostřední Žleb. Z Růžové vyhlídky vás čeká závěrečný úsek cesty, který vás dovede do Děčína.

 

Na závěr několik užitečných informací:

- Pokud přijedete do Děčína autem, můžete jej ponechat na parkovišti před Atlantikem.
- Za jednosměrné jízdné lodí Děčín – Hřensko zaplatí dospělý 100,- Kč, dítě 3-6 let 50,- Kč.
- Aktuální plavební řád Labské plavební společnosti najdete na www.labskaplavebni.cz.


Možnosti ubytování v okolí

Apartmán Blehovi

Penzion Lugano

Hotel Belveder

Penzion 51

  Apartmán Blehovi   Penzion Lugano Hotel Belveder Penzion 51
Cena od: 250 Kč Cena od: 550 Kč Cena od: 432 Kč Cena od: 450 Kč

zdroj:mapy.cz


Přečtěte si další tipy na výlety


Rabštejn – tajemná připomínka 2. světové války

Tipy na výlety | České Švýcarsko

V Českém Švýcarsku naleznete mnoho zajímavých památek, které stojí za návštěvu. Mezi ně také patří zajímavé podzemní Muzeum koncentračního tábora Rabštejn, kde si projdete či částečně projedete podzemní továrnu z druhé světové války.


Státní zámek Benešov Nad Ploučnicí čeká letos velkolepé výročí

Tipy na výlety | České Švýcarsko

V červnu tohoto roku uplyne přesně půl století od příchodu míšeňského šlechtického rodu Salhausenů, který zde zanechal výrazný architektonický otisk v podobě krásného zámeckého areálu a dalších památek.


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30