Výlet po naučné stezce Babiččiným údolím

Nevím, jak dnes, ale dříve snad nebylo školáka, který by neabsolvoval výlet se školou do Babiččina údolí.  Proto se tam vydejte i vy a nejlépe od května do října a s celou rodinou...


Co vás na cestě čeká

Naše doporučená trasa vede Naučnou stezkou Babiččino údolí, na které najdete celkem 25 zastavení. Texty na tabulích vám připomenou  postavu babičky ze stejnojmenné knížky Boženy Němcové i osudy celé rodiny Panklovy a dalších obyvatel, žijících více než před sto lety v podzámčí a okolí Ratibořického zámku. Jsou zde také zajímavosti o zdejší fauně a floře a informace o protékající řece Úpě.

 

Připomeňte si Babičku od Boženy Němcové

Trasu můžete jít pěšky nebo jet na kole, v každém případě ale váš výlet začne v České Skalici. Můžete se sem dostat autobusem, vlakem či autem, které zaparkujte třeba na náměstí.

První zastavení a výchozí bod  by měla být Barunčina škola a následně pak  Muzeum Boženy Němcové, které sídlí v Steidlerově hostinci. Součástí objektu je  také Textilní muzeum a středověká tvrz. Po prohlídce muzea se již vydejte údolím podél řeky Úpy až do Ratibořic - do Babiččina údolí k Bažantnici, Loveckému pavilonu a na Ratibořický zámek.

Odtud putujte dále po informačních tabulích k Ludrovu mlýnu, mandlu, Panské hospodě, k sousoší Babičky s dětmi od sochaře Otto Gutfreunda, a pak již cestou ke Starému bělidlu, Viktorčinu splavu a po přejití mostu vystoupejte k Rýzmburskému altánu, kde po 7,5 km naučná stezka Babiččino údolí končí.

 

Prohlédněte si Ratibořický zámek

Vraťme se ještě krátce na počátek vaší cesty, která povede krásným údolím. Jméno Babiččino údolí dostala lokalita v roce 1878 od lékaře Otakara Jedličky. Státní přírodní rezervací pak bylo vyhlášeno v roce 1952.

Jistě se na své pouti zastavíte u Ratibořického zámku, který byl sídlem kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské. Zámek určitě stojí za prohlídku. Pokud se na výlet vypravíte v květnu, uchvátí vás zámecká zahrada s rozkvetlými rododendrony. Po celou cestu až  na konec naučné stezky půjdete krásnou a nedotčenou přírodou. Zde  značená trasa končí, ale vy se dejte přes obec Rýzmburk zhruba 1 km na rozcestník k obci Žernov. Dále jděte po žluté turistické značce Naučnou stezkou Jakuba Míly 1 km, poté z ní sejděte a pokračujte 2 km do Zlíče, kde můžete vidět pomník Boženy Němcové či pomník bitvy r. 1866. Následně asi 2 km opět po naučné stezce na rozcestník Česká Skalice – železniční stanice, po 1 km se pak po modré TZ dostanete k výchozímu bodu vašeho výletu.

Pokud se nebudete stavovat na prohlídky muzea či zámku, cesta vám pěšky potrvá asi 4 hodiny, na kole pak 1 hodinu (12 km). Občerstvit se můžete cestou v několika hospůdkách nebo přímo u vchodu do areálu Ratibořického zámku.


Prohlédněte si trasu na mapě


Možnosti ubytování v okolí

Penzion Klídek

Chalupa Babiččino údolí

Penzion a autokemp Wolf

Chata Vestec

Penzion Klídek Chalupa Babiččino údolí Penzion a autokemp Wolf Chata Vestec
Cena od: 270 Kč Cena od: 290 Kč Cena od: 295 Kč Cena od: 184 Kč

Přečtěte si další tipy na výlety


Návštěva muzea a rozhledny Maják Járy Cimrmana

Tipy na výlety | Krkonoše

Po stopách naší největší fiktivní osobnosti, myslitele a génia, Járy Cimrmana se vydejte do Příchovic. Teprve nedávno zde byla postavena na jeho počest v areálu U Čápa rozhledna Maják a otevřeno Muzeum Cimrmanovy doby...


Safary Zoo Dvůr Králové

Celodenní výlet korunovaný večerním safari v ZOO ve Dvoře Králové

Tipy na výlety | Dvůr Králové

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nabízí prohlídky zvířat a safari nejen během dne, ale zavítat sem můžete také v podvečer, a zažít atmosféru afrického kontinentu bez toho, že byste museli opustit rodnou hroudu.


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30