Výlet Dobrušskem – podhůřím Orlických hor

Na trase v okolí Dobrušky narazíte na řadu historických památek či pozůstatků z obrozenecké doby. Určitě vás potěší i zdejší nádherná příroda v podhůří Orlických hor, která je protkána řadou stezek pro pěší i cyklotras. Půjdete územím, které se nazývá Dobrušsko, neboť pod samotné město Dobruška spadají další obce a osady jako Běstviny, Domašín, Chábory, Mělčany, Křovice Spáleniště a Pulice.

     

Střed města je památkovou zónou

Do Dobrušky, odkud budete vycházet, se dopravíte autobusem či autem, které můžete zanechat na parkovišti na náměstí nebo v jeho blízkosti. Město se nachází v Královéhradeckém kraji, na úpatí Orlických hor, v údolí Zlatého potoka. Je to druhé největší město v okrese Rychnov nad Kněžnou. Dříve než vyrazíte na cestu, pozorně si prohlédněte historické jádro města, které bylo v roce 2003 vyhlášeno městskou památkovou zónou.


Román F. L. Věk od Aloise Jiráska

Do povědomí lidí se Dobruška zapsala zejména díky románu Aloise Jiráska „F. L. Věk“. Na konci 18. století se zde soustřeďovaly národní obrozenecké síly, buditelé našli zázemí u zdejšího kupce F. L. Heka. Tyto události inspirovaly A. Jiráska k sepsání jeho historického románu a ústřední postavu pak pojmenoval F. L. Věk. Jeho román byl zfilmován a stal se z něj oblíbený televizní seriál.

Poblíž náměstí stojí veřejnosti přístupný rodný domek Františka Vladislava Heka, kde je umístěna expozice vážící se k jeho životu a k tehdejším událostem. V centru města si povšimněte renesanční radnice, která je typická svojí věží vysokou 45 m. Je zde také muzeum a radniční expozice malíře Františka Kupky. Na náměstí si prohlédněte unikátní kinetickou fontánu v podobě žulové koule o průměru 90 cm, ta se otáčí na vodním polštáři.

V Dobrušce je mimo jiné nepřehlédnutelný také kostel sv. Václava a kousek od města hřbitovní renesanční kostel sv. Ducha (ten uvidíte při zpáteční cestě z Domašína). Za zmínku určitě stojí také židovský hřbitov a synagoga, okolo které povede vaše trasa.


Zázračná studánka a křížová cesta

Jděte asi 2 km po žluté turistické značce směrem na Mělčanský kopec, odkud je krásný rozhled na město, Podorlicko i samotné Orlické hory. Dojdete až do Mělčan a odtud další 2,5 km do obce Chábory. Kdysi zde stával hrad, ze kterého zbyly jen trosky. I ty však byly rozebrány a použity na různé stavby v okolí.

 

Poblíž Chábor se však nachází dříve velice vyhledávané poutí místo - kaple Panny Marie ve Studánce. Ta zde byla postavena koncem 17. století na památku zázračného uzdravení slepého sládka Jana Tmeje z Dobrušky. Léčivost vody zdejšího pramene byla potvrzena a dokonce zde vznikly i lázně. Ty jsou však bohužel dnes již minulostí. Od bývalého poutního místa ve Studánce pokračujete zhruba 1 km k obci Domašín, kde narazíte na křížovou cestu s Božím hrobem. V klidu si ji projděte a pak již své kroky nasměrujte do Domašínu.

 

Po modré TZ půjdete ještě asi 1 km. Z Domašínu k lokalitě Dobruška – Doly je to asi 2,5 km, poslední 2 km do Dobrušky půjdete již po zelené TZ. Samotný výlet po památečních místech a kouzelné přírodě Dobrušska vám potrvá zhruba 3,5 hodiny. Pokud nenarazíte v některé z obcí na otevřenou hospůdku k občerstvení, pak si dopřejte něco dobrého při návratu na náměstí v Dobrušce.


Fotogalerie: Výlet z Dobrušky

/album/fotogalerie-vylet-z-dobrusky/dobruska-dekanstvi-jpg/

—————

/album/fotogalerie-vylet-z-dobrusky/dobruska-kostel-svateho-ducha-jpg/

—————

/album/fotogalerie-vylet-z-dobrusky/dobruska-kovarna-jpg/

—————

/album/fotogalerie-vylet-z-dobrusky/dobruska-f-l-vek-jpg1/

—————

/album/fotogalerie-vylet-z-dobrusky/dobruska-laichteruv-dum-cp-360-jpg/

—————

/album/fotogalerie-vylet-z-dobrusky/dobruska-radnice-jpg/

——————————


zdroj: www.mapy.cz

Trasa: Dobruška – Mělčany – Chábory – Domašín - Dobruška

Náročnost: Střední

Délka trasy: 12 km


Vyberte si ubytování ve Špindlerově Mlýně

Hotel Alfa resort

Apartmány Bobule

Penzion Kozí chlívek

Hotel Praha

Cena od: 695 Kč Cena od: 280 Kč Cena od: 787 Kč Cena od: 500 Kč

 


Podělte se o výlet s přáteli:     


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30