Výlet za loupežníkem Lotrandem do Malých Svatoňovic

Díky Karlu Čapkovi a jeho knize Devatero pohádek, ve které vystupuje loupežník Lotrando, se nechali inspirovat již před lety pořadatele k uspořádání akce pro děti Po stopách loupežníka Lotranda, která se proměnila v pěknou tradici. Letos se koná v sobotu dne 20. června.

 

zdroj foto: ceskatelevize.cz

Pojďte s námi za pohádkou

Startuje se na náměstí v Malých Svatoňovicích v 8.30 hod. Trasa je dlouhá 8 km a je určena dětem v doprovodu dospělé osoby, takže zábavu z her na každém ze zastavení si spolu s nimi mohou užít rodiče, prarodiče, tety a strýčkové a další dospělí. Cestou se děti mohou těšit na loupežníky a mnohé další pohádkové postavy známé z knížky Karla Čapka. V okolí skály „U Lotranda“ čekají děti a jejich doprovod různé soutěže v loupežnických dovednostech a dohlížet na ně budou „Brendští loupežníci“. Na závěr cesty děti obdrží od loupežníka Lotranda pravý loupežnický diplom. S sebou je zapotřebí jen dobrá nálada a startovné 10,- Kč.

 

Pohled z výšky a vzpomínka na bratry Čapkovy

Malé Svatoňovice jsou součástí svazku obcí Jestřebích hor a tuto nevelkou obec obklopuje krásná příroda. Pěkný pohled do kraje vám nabídne rozhledna nejvyššího vrcholu Jestřebích hor – Žaltman.  K rozhledně se můžete vydat z malosvatoňovického náměstí značenou cestou, po které k ní dojdete po zhruba půl hodině chůze. Výhled vám nabídne jako na dlani pohled nejen na okolní přírodu, ale také například na město Hradec Králové, Českou Skalici či Batňovice.

Malé Svatoňovice jsou neodmyslitelně spojovány se jménem bratří Čapků. V rodném domě Karla Čapka můžete navštívit Muzeum bratří Čapků. Každý z nich tu má svou vlastní expozici.  Uvidíte například publikační činnost Karla Čapka, rodinné fotografie, originály kreseb z cestopisů, soubor olejomaleb, které jsou průřezem tvorby Josefa Čapka, a mnohé další. K vidění jsou tu navíc umělecké fotografie prof. Zdenko Feyfara, inspirované krásnou krajinou Svatoňovicka. Otevírací dobu, vstupné a bližší informace najdete na www.malesvatonovice.unas.cz.

Za arakaurity i důlními stroji

Možná nevíte, že oblíbená okrasa zahrádek a parků, arakaurity, jsou vlastně zkřemenělé mladokarbonské kmeny. Ty z Jestřebích hor zdobí prostor u parku na náměstí a také z nich byl vybudován Boží hrob v Mariánském sadě či třeba hornický oltář v poutní kapli za kostelem. Pokud si budete chtít Boží hrob prohlédnout a necháte se zlákat k procházce do Mariánského sadu, přivede vás sem široká cesta kolem kostela.

zdroj foto: nakolo.cz

Zejména pány kluky potěší výstavka důlních strojů, která vznikla jako připomínka dolování ve Východočeských uhelných dolech na hranici Malých Svatoňovic a Rtyně v Podkrkonoší. K vidění je při silnici ze Svatoňovic do areálu bývalého lomu v místě, kudy vedla původní úzkokolejná trať, po které bylo uhlí dopravováno z dolu do železničních vagonů.

Okolím Malých Svatoňovic vede celá řada příjemných turistických tras. Až se sem vypravíte příště, určitě se některou z nich nechejte zlákat. Cesty vás dovedou do údolí Rtyňky, na Švédský vrch, do bývalé dřevorubecké osady Paseky, kde v divokých horách žil loupežník Lotrando a na mnohá další malebná a zajímavá místa.


Možnosti ubytování v okolí

Roubenka 33

Penzion D ita

Apartmány Bohdašín

Green Valley park

  Roubenka 33   Penzion Dita Apartmány Bohdašín Green Valley park
Cena od: 300 Kč Cena od: 250 Kč Cena od: 250 Kč Cena od: 120 Kč

Poloha na mapě


Přečtěte si další tipy na výlety


Návštěva muzea a rozhledny Maják Járy Cimrmana

Tipy na výlety | Krkonoše

Po stopách naší největší fiktivní osobnosti, myslitele a génia, Járy Cimrmana se vydejte do Příchovic. Teprve nedávno zde byla postavena na jeho počest v areálu U Čápa rozhledna Maják a otevřeno Muzeum Cimrmanovy doby...


Vydejte se s námi po naučné stezce Babiččiným údolím

Tipy na výlety | Adršpach

Nevím, jak dnes, ale dříve snad nebylo školáka, který by neabsolvoval výlet se školou do Babiččina údolí.  Proto se tam vydejte i vy a nejlépe od května do října a s celou rodinou.  Naše doporučená trasa vede Naučnou stezkou Babiččino údolí...


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30