Připomeňte si atmosféru bitvy u Hradce Králové 1866

Prusko-rakouská bitva u Hradce Králové se odehrála 3. července roku 1866 severozápadně od městské pevnosti Hradec Králové, mezi řekou Labe a vesnicemi Sadová, Hořiněves, Mokrovousy a Přim. Ztráty na životech byly na obou stranách obrovské a Rakousko vyšlo z bitvy poraženo. Letos od této bitvy uplyne 150 let a vy máte příležitost si ji v rámci řady vzpomínkových akcí připomenout.


Krev na bojištích tekla proudem

Prusko-rakouská bitva u Hradce Králové, která je označována druhou největší bitvou 19. století začala onoho červencového dne za svítání. Rakouská armáda a Sasové se utkali nejprve s pruskou První a Labskou armádou. Rakušané úspěšně vzdorovali útoku u vsi Lípa a v průběhu dopoledne získali dokonce mírnou převahu. Obrat nastal po příchodu 2. pruské armády. Kolem 15. hodiny Prusové dobyli vrch Chlum. To již Rakušanům bylo jasné, že nebudou těmi, kdo bitvu vyhraje a ve snaze o co nejmenší další ztráty se dali na ústup, který se za cenu krvavé jezdecké bitvy u Střezetic kolem páté odpolední zdařil. Osudné bitvy se účastnilo na 436000 vojáků a ztráty se pohybovaly v řádech tisíců. Nepočítáme-li zraněné a pohřešované, bylo na rakouské straně 5700 mrtvých, pruské ztráty představovaly na 2000 padlých a Spojenecký saský armádní sbor přišel o 130 mužů.

 

Za válkou do Hradce Králové

U příležitostí letošního výročí bitvy se bude konat řada akcí, mezi kterými budou výstavy, kongresy i atraktivní ukázky bitev. Od 1. června do 27. července proběhne v Infocentru v Hradci Králové vzpomínková akce Königgrätz 1866 objektivem fotografů. Od 16. do 19. června si budete moci prohlédnout v areálu Tesla Hradec Králové výstavu „Hradec Králové ve válce roku 1866“. Muzeum východních Čech v Hradci Králové pořádá výstavu „Ve stínu války“, která potrvá od 1. července do 13. listopadu 2016. Ve stejném muzeu bude probíhat od 23. září až do 29. ledna 2017 další výstava, „Ohlasy Prusko-rakouské války“.


 


Možnosti ubytování v okolí

 

Hotel Tommy

Penzion Krásné časy

Hotel Vyhlídka

Rekreační dům Vyhlídka

Cena od: 638 Kč Cena od: 423 Kč Cena od: 600 Kč Cena od: 278 Kč

Náchod

Dobrošov

Náchod

Náchod


Bitevní vřavy zblízka

Velice atraktivním programem zcela jistě budou nejdůležitější bitevní scény. Již 21. května se na bojišti v Hněvčevsi odehrají C. k. manévry historických vojsk. V pátek 1. července je na osmnáctou hodinu naplánována bitevní scéna „Srážka jezdectva u Střezetic 1866“, které bude předcházet v 17.00 hod. odhalení pomníku věnovaného této jezdecké srážce. Následující den, v sobotu 2. července proběhnou na jednotlivých místech bojiště bitevní ukázky. Vyvrcholením vzpomínkových akcí bude velká bitevní scéna „Königgrätz 1866“ na bojišti Chlum, do které se zúčastněná vojska vrhnou v neděli 3. července v 15.00 hodin. Ještě před tím však dopoledne v 11.00 hod. proběhne na bojišti pietní akt.

 

Bojiště (nejen) z výšky

Na bojiště na Chlumu se můžete vypravit nejen v době konání vzpomínkových akcí. Pokud si budete chtít v klidu prohlédnout místa střetu rakouských a pruských vojsk, vystoupejte na zdejší vyhlídkovou věž a užijte si pohledu na bojiště z výšky 35 m. Poté můžete v Památníku bitvy 1866 navštívit Muzeum války a shlédnout v jeho expozici ukázky výzbroje a výstroje rakouských pruských vojáků, střelivo, mapy bojiště, model bitvy u Dohalic a mnohé další. Osudný střet vám zde přiblíží i filmové zpracování a navíc si budete moci vyzkoušet zacházení s maketami pušek, s jejichž pomocí vojáci tehdy bojovali.

Více informací na www.koniggratz.eu.


Prohlédněte si fotogalerii rekonstrukce bitvy

/album/a59/p-129-jpg/

—————

/album/a59/p-216-jpg/

—————

/album/a59/p-220-jpg/

—————

/album/a59/p-326-jpg/

—————

/album/a59/p-338-jpg/

—————

/album/a59/p-362-jpg/

——————————


Podívejte se také na záznam z loňského ročníku

 

zdroj: www.koniggratz1866.eu


Ubytujte se přímo v Hradci Králové

Ubytování Hradec Králové


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30