Zámek Benešov nad Ploučnicí letos oslaví 500 let

Jedinečný zámecký komplex Státního zámku Benešov nad Ploučnicí čeká letos velkolepé výročí. V červnu tohoto roku uplyne přesně půl století od příchodu míšeňského šlechtického rodu Salhausenů, který zde zanechal výrazný architektonický otisk v podobě krásného zámeckého areálu a dalších památek.
 
Benešov Nad Ploučnicí letos slaví velkolepé výročí
 

Výstava u příležitosti 500. výročí nabízí zajímavý pohled do historie

Ojedinělou výstavu, kterou vám benešovský zámek v souvislosti s významným výročím nabídne, připravuje ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Ústí nad Labem a s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Seznámí vás především se stavební historií zámku a některých dalších památek. Nahlédnete do historie jednotlivých zámeckých budov, ke kterým patříval za dob Salhausenů také kostel a dozvíte se mnohé o dalších památkách, které jsou výsledkem Salhausenovských stavebních aktivit. Součástí výstavy jsou tak například i unikátní pohřební náhrobky, tak zvané epitafy, kostelů ve Svádově a Valtířově.
 

Horní a Dolní zámek nabízí ukázku Saské renesance 

Co jinak můžete v benešovském zámku vidět a dozvědět se? Třeba to, že nejstarším objektem zámeckého komplexu je Horní zámek, který nechal vybudovat Bedřich, jeden ze tří synů Jiřího ze Salhausenu. Později k němu přistavěl pro svého syna Jana objekt zdobený bočními renesančními štíty a třípatrovou hranolovou věží, Dolní zámek. K němu o řadu let přibylo ještě tzv. Volfovo křídlo. 
 
Jistě vás zaujme informace, že celý zámecký komplex je názornou ukázkou Saské renesance a řadí se mezi naše nejvýznamnější dochované památkové stavby. 
 
A možná jste netušili, že zatímco Dolní zámek je veřejnosti přístupný od roku 1961, Horní zámek své brány návštěvníkům otevřel až v roce 1999. 
 
 

Život na zámku v minulosti a dnes

Na benešovském zámku je k vidění expozice dobového nábytku, vybavení interiérů, sbírky porcelánu, obrazů a dalších uměleckých předmětů, evokujících život šlechty na panském sídle v době 16. a 17. století. Se zámkem vás seznámí dva prohlídkové okruhy
 
První prochází historickými interiéry Dolního zámku, druhý vás zavede do Horního zámku a představí vám i aktuální sezónní výstavy. Zámek není jen neživou památkou, ale stále tepe životem a tak nejen v době jeho významného výročí se zde konají rozličné akce. 
 
Jsou to například farmářské trhy, historické májové trhy, oblíbené přehlídky dobových řemesel a v rámci Dnů evropského dědictví lze navíc nahlédnout i do jinak nepřístupných prostor zámků. 
 
 

500 let je dlouhá doba...

Během ní oba zámky zažily lepší i horší časy. Například Dolní zámek byl v roce 1969 zasažen mohutným požárem, který vážně poškodil etnografickou expozici. Komplexu se také nežádoucím způsobem bohužel dotkly i mnohé stavební aktivity, které nebyly vždy provedené s citem a ohledem na historii objektů. Díky nim tak dnes není možné spatřit některé velmi zajímavé stavební prvky, o jejichž existenci vypovídají již jen obrazové materiály. 
 
Nedochovala se nadzemní krytá chodba, která propojovala zámecké budovy, zámecká konírna u Dolního zámku či skleník, který stával v zámecké zahradě. Přesto všechno je nabídka zámku velmi pestrá. Patří mezi ty historické objekty, na jejichž návštěvu budete ještě dlouho a rádi vzpomínat.
 
 

Tipy na výlety v okolí

Okolí Benešova nad Ploučnicí je ideálním místem pro strávení letní dovolené, naplněné výlety a odpočinkem. Návštěvu zámku můžete spojit se zábavou a poznáváním dalších zajímavých míst v regionu. Můžete si například zaplavat na termálním koupališti v Benešově, daleké výhledy vám nabídnou rozhledny na Velkém Chlumu a Sokolí vrch, milovníci historie mohou navštívit Kamenický hrad. V blízkosti najdete nabídku ubytování. Čekají tu na vás příjemné penziony, soukromí apartmánů i hotely s možností využití různých doplňkových služeb.
 
zdroj: mapy.cz

 


Možnosti ubytování v okolí

Hotel Zlatá Lípa

Hotel Faust

Apartmán Blehovi

Hotel Kristin Hrádek

Cena od: 950 Kč Cena od: 400 Kč Cena od: 250 Kč Cena od: 363 Kč

Všechna ubytování v Děčíně a okolí


KontaktPondělí - pátek:
08:00 - 17:30